W Augustowie nad jez. Necko przy molo Radiowej Trójki stanęła „elektrowiatka”, która umożliwia darmowe podładowanie nie tylko telefonu, ale także większość sprzętu elektronicznego typu turystycznej lodówki, czy kompresora. Ławka ustawiona została na okres 5 miesięcy.

Dwie ławki, blat, zadaszenie, podświetlenie i pełna gama gniazd do ładowania urządzeń elektrycznych – tak wygląda „ławka solarna”, która stanęła nad jez. Necko przy molo Radiowej Trójki.

„Ławka solarna” nie tylko pozwala za darmo doładować urządzania mobilne i turystyczne, ale również umożliwia zaparkowanie rowerów i naładowanie ich elektrycznych wersji oraz tworzy miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu. Korzystanie z nich po zmroku nie stanowi problemu, ponieważ posiadają autonomiczne oświetlenie stołu.

Sekret samowystarczalności „elektrowiatek” jest niewidoczny dla oczu przechodniów i skrywa się na daszku. Wkomponowane w daszek dwa moduły fotowoltaiczne o mocy 276Wp każdy, z których energia magazynowana jest w zabudowanym akumulatorze 12V24Ah stanowią „niewyczerpywane” źródło energii dla oświetlenia oraz pozwalają na ładowanie smartfonów i zasilanie lodówek turystycznych.

Wiata ustawiona na okres 5 miesięcy. Do Augustowa dostarczyła ją firma Elektro Alex z Podlasia. 

UM Augustów