Połowa roku za nami, sprawdziliśmy jak w tym czasie wyglądała turystyka w Polsce.

Turyści wysłali ponad 2% więcej zapytań o nocleg do obiektów położonych w Polsce niż w I półroczu 2018. W ciągu tych sześciu miesięcy z portalu korzystało ponad 8,5 mln użytkowników, którzy dokonali ponad 160 mln odsłon.

Największą liczbę użytkowników stanowiły osoby z Polski (92,5%), jednak noclegów w naszym kraju poszukują również turyści z:

  • Niemiec (2,28%),
  • Stanów Zjednoczonych (1,32%),
  • Wielkiej Brytanii (1,16%),
  • Holandii (0,37%),
  • Norwegii (0,19%),
  • Czech (0,17%),
  • Irlandii (0,16%),
  • czy Szwecji (0,15%).

Nadal chętnie wybierane są góry i morze, niezmiennie wśród województw z największą liczbą zapytań o nocleg pojawiają się pomorskie (23,83% wszystkich zapytań w kraju), zachodniopomorskie (21,61%) i małopolskie (20,51%).

Jednak preferencje turystów delikatnie się zmieniają. Podróżnicy wybierają coraz częściej miejsca, gdzie nie ma takich tłumów jak na przykład w Zakopanem czy we Władysławowie. Duże wzrosty odnotowaliśmy  w województwie śląskim (19,53% więcej zapytań o nocleg niż w pierwszej połowie 2018), dolnośląskim (12,71% więcej) czy podlaskim (9,64% więcej).

Polska

Natężenie ruchu turystycznego jest zróżnicowane w zależności od regionu, poniżej zaprezentowane zostały statystyki dla każdego województwa. Znajduje się tam top 10 miejscowości dla każdego regionu. Na początek zobaczmy jednak jak przedstawia się lista najpopularniejszych miejscowości w całej Polsce.

Pierwsze trójka od kilku lat pozostaje niezmienna: Zakopane (8,13% wszystkich zapytań o nocleg w cały kraju w okresie styczeń-czerwiec 2019), Karpacz (4,78%), Władysławowo (3,27%). Na kolejnych miejscach znalazły się: Szklarska Poręba (3,15%), Łeba (2,81%), Szczyrk (2,70%), Kołobrzeg (2,36%), Białka Tatrzańska (2,12%), Jastarnia (1,93%) oraz Sarbinowo (1,90%).

Dolnośląskie

Zestawienie z województwa dolnośląskiego niewiele różni się od ubiegłorocznego, podobnie największym zainteresowaniem cieszą się pobyty w Karpaczu (34% zapytań o nocleg z całego województwa) i Szklarskiej Porębie (22,42%). Na liście pojawiło się w tym roku Międzygórze, zaś zabrakło Lądka-Zdroju.

Ogólna liczba zapytań o nocleg wynosiła 13% więcej niż rok temu. Wzrost zainteresowania tym regionem nie powinien nikogo dziwić, należy przecież do jednych z najciekawszych. Oferuje atrakcje na każdą porę roku. Zimą przyjeżdżają tu narciarze, którzy chętnie wybierają się na stoki. Tętniący życiem Wrocław przyciąga amatorów turystyki weekendowej, natomiast osoby szukające spokojniejszych lokalizacji, mogą korzystać z oferty dolnośląskich uzdrowisk.

Kujawsko-pomorskie

Jak głosi hasło promocyjne regionu, to konstelacja dobrych miejsc. Kraina miast, zróżnicowanych kulturowo przestrzeni i pięknych krajobrazów. Przyciąga do siebie coraz więcej podróżników. W województwie kujawsko-pomorskim turyści najczęściej pytali o nocleg w Toruniu (44,52% wszystkich zapytań o nocleg w województwie), cele podróży stanowiły również Ciechocinek (35,16%) czy Bydgoszcz (6,5%). Większe zainteresowanie niż w ubiegłym roku wzbudziły Śliwice, zaś mniej zapytań odnotowano w Brodnicy.

Lubelskie

Top 10 w województwie lubelskim nie różni się zbyt wiele od 2018 roku, turyści nadal wybierają tu najczęściej malowniczy Kazimierz Dolny nad Wisłą oraz Okuninkę nad Jeziorem Białym. Zbliżone zainteresowanie budzą Zwierzyniec, Nałęczów i Lublin. Turyści również chętnie wybierają Roztocze.

Lubuskie

W województwie lubuskim bez wielkich zmian, nowością w „dziesiątce” jest Szprotawa, zaś tym razem zabrakło w zestawieniu Kostrzyna nad Odrą. Region ten jest niedoceniany przez turystów, a szkoda, bo nie brakuje tu ciekawych atrakcji.

Liderem w zestawieniu jest Łagów Lubuski – niewielka miejscowość leżąca pomiędzy dwoma malowniczymi jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim. To idealne miejsce na wypoczynek, szczególnie aktywny. Liczne szlaki piesze czy możliwość uprawiania sportów wodnych sprawia, że żaden turysta nie będzie się tu nudził, a wszystko w okolicznościach pięknej i czystej przyrody.

Łódzkie

Zachwyca turystów przede wszystkim połączeniem historii, z teraźniejszością i nowoczesnością. Ale ma do zaoferowania również inne atrakcje, które zadowolą turystów poszukujących wypoczynku na łonie natury: rozległe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody czy urzekające doliny rzek Warty i Pilicy.

W zestawieniu z województwa łódzkiego niewiele zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem, nowe miejscowości to: Konstantynów Łódzki, Poddębice i Rawa Mazowiecka. Największe zainteresowanie turystów wzbudza oczywiście stolica województwa – Łódź (50,77% wszystkich zapytań z województwa).

Małopolskie

Na drugiej pozycji w kraju znalazło się województwo małopolskie, w którym odnotowano więcej zapytań o nocleg niż rok temu. O wzroście zainteresowania regionem może przesądzać jego „uniwersalność”. Wypoczynek w polskich górach jest bowiem atrakcyjny o każdej porze roku. Wiosna, lato i jesień to dobre momenty na przemierzanie szlaków turystycznych. Natomiast zimą turyści korzystają z możliwości jazdy na nartach – właśnie w tej części kraju znajdują się duże i dobrze przygotowane stacje narciarskie.

Nowości w zestawieniu nie ma, zmianie uległy jedynie pozycje poszczególnych miejscowości. Niezmiennie prym wiedzie Zakopane (39,66% wszystkich zapytań w województwie). Turyści chętnie odwiedzają Białkę Tatrzańską, Szczawnicę i Kraków.

Mazowieckie

To nie tylko gospodarka, inwestycje i szansa na rozwój kariery zawodowej. Region ma również wiele do zaoferowania turystom, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W województwie mazowieckim zdecydowanie najczęściej wybieranym miejscem jest Stolica Polski. Warszawa przyciąga zarówno turystów, jak również osoby podróżujące w celach biznesowych. Miasto osiągnęło aż 79,66% wszystkich zapytań o nocleg w mazowieckim.

Opolskie

Opolskie pojawia się jako ostatnie województwo w kraju pod względem liczby zapytań o nocleg. Choć takie małe, skrywa skarby, które zachwycą niejednego turystę. Jest najmniejsze w skali kraju i najmniej zaludnione, jednak łączy w sobie niemal wszystkie możliwe walory przyrodnicze i turystyczne dostępne w Polsce. Znajdziemy tu góry, rzeki, jeziora, stare lasy i bory, czy miasta pełne zabytków i atrakcji, ale to także kraina zabytkowych zamków i pałaców, w tym regionie jest ich ponad 200, najwięcej w Polsce. Blisko połowa podróżujących wybrała w pierwszym półroczy 2019 Opole, pozostałe pozycje wyglądają podobnie jak w ubiegłym roku.

Podkarpackie

Lista w województwie podkarpackim wygląda podobnie jak rok temu, jednak tym razem poza zestawieniem top 10 znalazł się Rzeszów. Na Podkarpaciu turyści zdecydowanie wybierają bieszczadzkie miejscowości – mówią, że czas płynie tu wolnej, można odpocząć od trosk dnia codziennego, a czyste powietrze sprawia, że nawet inaczej się oddycha. Wkoło roztaczają się piękne widoki, rozległe połoniny i łąki, górskie lasy i przyjazne trasy, idealnie sprawdzą się nawet dla początkujących wędrowców.

Podlaskie

To miejsce, w którym czas płynie dużo wolniej niż w innych częściach Polski. Właśnie tu można poczuć prawdziwy spokój i niesamowitą bliskość z naturą. Podlaskie pełne jest miejsc, gdzie można się wyciszyć wśród lasów, pól, wód, usłyszeć prawdziwe odgłosy natury. W idealnej harmonii żyją tu zwierzęta, rośliny i ludzie. To świat różnych tradycji, kultur i religii.

Turyści wysłali o 10% więcej zapytań o nocleg w województwie podlaskim niż w 2018 roku. Zestawienie tylko nieznacznie różni się od ubiegłorocznego, nowością jest Płaska, tym razem poza dziesiątką znalazła się Sokółka.

Pomorskie

Nieprawdą jest, że miejsca nad polskim morzem cieszą się popularnością tylko w okresie wakacyjnym. Najczęściej wymienianym powodem, dla którego turyści wybierają wypoczynek na Bałtykiem, są prozdrowotne właściwości jodu. To właśnie zimą i wczesną wiosną jest go najwięcej, a plaże mają swój niepowtarzany urok i są świetnym rozwiązaniem, żeby oderwać się od codzienności.

Województwo pomorskie podobnie jak rok temu jest liderem w kraju, blisko jedna czwarta zapytań o nocleg w 2019 została wysłana do obiektów właśnie w tym regionie. Wśród najpopularniejszych miejscowości znajdują się tu: Władysławowo, Łeba, Jastarnia czy Krynica Morska.

Śląskie

Śląsk, szczególnie górny, kojarzony jest zazwyczaj z ciężkim przemysłem, dużymi kominami i zanieczyszczonym powietrzem, jednak to tylko stereotyp, znajduje się tam wiele ciekawych atrakcji dla turystów.

W województwie śląskim odnotowano aż 20% więcej zapytań o nocleg w stosunku do półrocza 2018. Turyści najczęściej pytali o noclegi w Szczyrku (39,23% wszystkich zapytań w województwie), Wiśle (25,14%) i Ustroniu (9,92%).

Świętokrzyskie

Unikalna przyroda i zabytki czynią z regionu miejsce niezwykłe i tajemnicze… A w województwie świętokrzyskim już od kilku lat w pierwszej trójce utrzymują się Sandomierz, Kielce i Busko-Zdrój. Nowością w tegorocznym zestawieniu były Chęciny.

Warmińsko-mazurskie

Ranking dziesięciu najpopularniejszych miejscowości na Warmii i Mazurach wygląda podobnie jak w ubiegłym roku. Jednak czołowe miejsce tym razem zajęło Giżycko. Do zestawienia dołączyło Węgorzewo.

Region potocznie określa się mianem Krainy Wielkich Jezior Mazurskich lub Krainy Tysiąca Jezior, gdzie można doliczyć się ok. 2,5 tysiąca jezior. Znajdziemy tu również największe jezioro w Polsce – Śniardwy. A krajobrazy zapierają dech w piersi niejednego turysty.

Wielkopolskie

Zachwyca turystów przede wszystkim połączeniem niezapominanej architektury, z nowoczesną technologią i nienaruszoną przyrodą. W każdym zakątku Wielkopolski jest obecny duch historii, opowiadający o losach Polski na przełomie wieków.

To właśnie stolica wielkopolskiego, czyli Poznań, ponownie odnotowała zdecydowaną przewagę w liczbie zapytań o nocleg nad pozostałymi miastami w tym regionie. Wśród najpopularniejszej dziesiątki znalazły się także Boszkowo, Skorzęcin czy Licheń Stary.

Zachodniopomorskie

Polskie morze ciągle jest popularnym kierunkiem podróży i przyciąga turystów nie tylko latem. Wypoczynek nad Bałtykiem wcale nie musi się kojarzyć tylko z opalaniem na plaży, morskimi kąpielami oraz smażoną rybką, lodami i goframi.

Liczba zapytań o nocleg w województwie zachodniopomorskim wzrosła o 7% w stosunku do pierwszego półrocza 2018. Lista top 10 różni się tylko nieznacznie kolejnością, liderem ciągle jest Kołobrzeg (10,92% wszystkich zapytań o nocleg w województwie).

W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy intensywny rozwój branży turystycznej, powstaje coraz więcej obiektów noclegowych oraz atrakcji turystycznych. Podróżni cenią wypoczynek w Polsce ze względu na bezpieczeństwo, a ceny takich wyjazdów są bardziej atrakcyjne od wycieczek za granicą. Dlatego z roku na rok rośnie liczba odwiedzających polskie miasta i miasteczka.

Dane pochodzą z portalu Nocowanie.pl