Augustowskie Placówki Kultury w imieniu DKF-u KINOCHŁON zapraszają na kolejne spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 23 września.
Wieczór rozpocznie się o 18:30 w kinie „Iskra” (ul. 3 Maja 38) seansem filmu „Kapitan” w reżyserii Roberta Schwentkego. Historia, którą opowiada produkcja, jest oparta na faktach i toczy się u schyłku II wojny światowej. Młody żołnierz uznany za dezertera niemieckiej armii wygłodniały i wymarznięty błąka się po wsiach. Karta losu odwraca się, kiedy Harold w porzuconym gdzieś w rowie samochodzie odnajduje mundur kapitana Luftwaffe. Szybko zostaje obdarzony należnym kapitanowi respektem. Równie szybko przybiera potworną tożsamość oprawców, przed którymi próbuje uciec…
O wojennych realiach ukazanych w filmie i historii szeregowego Williego Herolda, na którego losach oparto scenariusz, porozmawia z widownią Joanną Ostrowską – doktor nauk humanistycznych, która wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematem zapomnianych ofiar nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.
Rozmówcą Pani Joanny, poza Widownią oczywiście, będzie Maciej Białous z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB.
W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko – fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.
Pani Ostrowska przyjedzie do nas z książką własnego autorstwa: „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”, która będzie trzecią po filmie i pani Joannie bohaterką tego spotkania.
Ciekawy, mocny film, interesująca książka i wiele tematów do rozmów, czego chcieć więcej? – Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie.
Po seansie będzie można kupić książkę „Przemilczane..” w cenie 30 zł.
– – –
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”, wszystkie rezerwacje wygasają 30 minut przed pokazem.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok
Bohater! Ponoć rok wcześniej uratował topiącą się osobę. SZACUNEK
Czemu nadal inwestor nic nie robi z ogrodkami piwnymi w parku w Augustowie?Czyżby obecne władze nic nie robią by wteszcie…