Z dumą i radością przedstawiamy Państwu nowe (mamy nadzieję cykliczne) wydarzenie filmowe augustowskiego DKF-u. Naszą propozycję zorganizowania repliki wrocławskiego festiwalu z entuzjazmem przyjęli Panowie Roman Gutek i Marcin Pieńkowski, dyrektorzy MFF Nowe Horyzonty, a potem potoczyła się prawdziwa lawina – ułożyliśmy repertuar, dołożyliśmy wydarzenia towarzyszące.

I tym sposobem wspólnie odkryjemy nowe horyzonty i świeże doznania w tym, co kochamy najbardziej – w filmach.

Uważamy wrocławski festiwal za jeden z najbardziej prestiżowych i wartościowych wydarzeń kulturalnych w Polsce i dlatego jesteśmy dumni, że Kinochłon i Augustów może być jego częścią – spotkajmy się w kinie Iskra w dniach 23-25 kwietnia!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu.

Co będzie grane?

Szczęśliwy Lazzaro” (2018), reż. Alice Rohrwacher, prod. Francja, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, 125 min.

Złota Palma Cannes za scenariusz, Europejska Nagroda Filmowa za najlepszy film roku według uniwersytetów

Nagrodzony w Cannes za scenariusz przepiękny film autorki Cudów. Opowieść o bożym prostaczku, który nie zna ironii, występku i fałszu, przywołuje na myśl kino Viscontiego i Pasoliniego, ale także postać chaplinowskiego trampa. Lazzaro jest mieszkańcem nędznej sycylijskiej wsi, bezlitośnie eksploatowanej przez bogaczy. Z lekkością i humorem ludowej przypowieści Rohrwacher opowiada o współczesnym niewolnictwie, klasowej pogardzie i rozgniatającej najsłabszych kapitalistycznej machinie

(opis festiwalowy)

Złodziejaszki” (2018), reż. Hirokazu Koreeda, prod. Japonia, 121 min.

Złota Palma Cannes dla najlepszego filmu, Cezar za najlepszy film zagraniczny, Nagrody Bostońskiego Stowarzyszenie Krytyków Filmowych za najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszą obsadę, Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles za najlepszy film zagraniczny, Złoty Żuk za najlepszy film zagraniczny oraz Nagrody Japońskiej Akademii Filmowej we wszystkich najważniejszych kategoriach.

Dwie siostry, mąż jednej z nich, ich kilkuletni syn i sędziwa nestorka rodu żyją pod jednym dachem, utrzymując się z emerytury babci, dorywczych zajęć i drobnych kradzieży. Spoiwem, które wszystkich łączy, są mroczne tajemnice, a gdy w ich domu pewnego dnia pojawi się zaniedbywana dziewczynka z sąsiedztwa, ta osobliwa wspólnota jeszcze bardziej się umocni. Nieoczekiwane wydarzenie skłoni też do zadania fundamentalnego pytania: czy większą wartość mają więzy krwi, czy też związki budowane z własnej woli.

(opis festiwalowy)

Sny wędrownych ptaków” (2018), reż. Ciro Guerra, Cristina Gallego, prod. Dania, Meksyk, Kolumbia, 125 min.

Najnowsze dzieło nominowanego do Oscara Ciro Guerry („W objęciach węża”) oraz jego żony Cristiny Gallego to zachwycająca wizualnie opowieść o początkach handlu narkotykami w latach 70. ubiegłego wieku. Chciwość, rywalizacja między gangami i destrukcyjne namiętności stawiają pod znakiem zapytania tradycyjne wartości Indian Wayúu.

(opis festiwalowy)

Tam, gdzie rosną poziomki” (1957), reż. Ingmar Bergman, prod. Szwecja, 91 min.

Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny, Nagroda Włoskich Krytyków Filmowych na MFF w Wenecji, Złoty Niedźwiedź i Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na Berlinalach, Nagroda National Board of Review dla najlepszego filmu i najlepszego aktora dla Victora Sjöströma

Jedno z pierwszych – i zarazem największych – arcydzieł Bergmana. Zbliżający się do osiemdziesiątki Isak Borg wyrusza w podróż, aby odebrać honorowy tytuł

naukowy. Pokonując kolejne kilometry, wraca myślami do minionych lat oraz do sytuacji i postaci, które miały niebagatelny wpływ na kształtowanie się jego osobowości. Towarzyszy mu przy tym dojmująca świadomość, że przeżył już większość swojego życia.

(opis festiwalowy)

Przez wszystkie dni Przeglądu będzie z nami Marcin Pieńkowski – Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty

Fot. www.nowehoryzonty.pl

Imprezy towarzyszące

– wystawa fotograficzna Radka Nowackiego: „Augustów. Nowe horyzonty. Ludzie” – kino Iskra

– wykład „Jak czytać film?” – Marcin Pieńkowski – kino Iskra

Przez wszystkie dni na gości i widzów będzie czekało specjalne menu w restauracji Ogródek pod Jabłoniami. Przy stoliku zamówicie potrawy nazwane od tytułów prezentowanych filmów i do nich nawiązujące. Pamiątką będzie mogła być specjalnie zaprojektowana i uszyta minitorba na kulturę. A to wszystko w Augustowie – mieście założonym przez króla Zygmunta Augusta, który z cała pewnością byłby miłośnikiem filmów, bo w Augustowie nie da się inaczej!

Harmonogram Przeglądu:

23 kwietnia – kino Iskra

17:15 – Wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Radka Nowackiego „Augustów. Nowe Horyzonty. Ludzie”;

18:00 – Wykład „Jak czytać film” – Marcin Pieńkowski, dyr. artystyczny MFF NH

19:00 – „Szczęśliwy Lazzaro”, reż. A. Rohrwacher. Dramat. Francja 2018 r. – film otwarcia. Prelekcja: Marcin Pieńkowski

24 kwietnia – kino Iskra

18:00 – „Złodziejaszki”, reż. H. Koreeda. Dramat. Japonia 2018 r. Prelekcja Marcin Pieńkowski

20:15 – „Sny wędrownych ptaków”, reż C. Guerra, C. Gallego. Meksyk 2018 r. Prelekcja Marcin Pieńkowski

25 kwietnia – kino Iskra

18:00 – „Tam gdzie rosną poziomki”, reż. I. Bergman. Dramat. Szwecja 1957 r. Prelekcja Marcin Pieńkowski

Przez wszystkie dni trwania repliki organizujemy seanse edukacyjne w godzinach lekcyjnych dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.

Zgłoszenia grup pod nr tel. 790 228 560

BILETY/KARNETY:

– bilet na pojedynczy seans – 15 zł

-festiwalowy karnet na wszystkie projekcje – 36 zł

– przyjmujemy już rezerwacje: 87 643 36 59

Więcej informacji:

http://kinochlon.pl/

kinochlondkf@gmail.com

(i)