Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego jesienią 2018 roku w ramach organizowanej przez Instytut Książki kampanii czytelniczej „Mała książka – wielki człowiek” Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie przystąpiła do pilotażowego projektu skierowanego do rozpoczynających edukację przedszkolną trzyletnich dzieci oraz ich rodziców.

Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat życia dziecka, dlatego zaprosiliśmy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Dzieci lubią słuchać opowieści zapisanych na łamach książek, czego mogłyśmy doświadczyć odwiedzając augustowskie przedszkola i zachęcając trzylatków do odwiedzenia biblioteki. Do końca 2018 roku przybyło nam 36-ciu młodych czytelników, którzy po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę, zostali zapisani do biblioteki, wybrali i wypożyczyli swoją pierwszą książkę, stając się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego. Swoje Wyprawki Czytelnicze odebrało również 9-ciu dotychczasowych użytkowników. Kilka osób otrzymało imienny dyplom za aktywne rozwijanie czytelniczej pasji, czyli wypożyczenie co najmniej dziesięciu książek. Dzięki pilotażowi akcji bibliotekom publicznym w całej Polsce przybyło blisko 28 tys. nowych czytelników!

W bieżącym roku Wyprawki Czytelnicze czekają w naszej bibliotece na dzieci z rocznika 2016. Serdecznie zapraszamy rodziców ze swymi pociechami! Zarówno do naszej siedziby głównej przy ulicy Hożej 7 (Oddział dla Dzieci) jak też Filii nr 1 przy ul. Nowomiejskiej 100a i Filii nr 2 przy ul. Komunalnej 2.

A już wiosną ruszy kolejna edycja projektu, skierowana tym razem do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. O szczegółach kampanii będziemy informować w najbliższym czasie.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.wielki-czlowiek.pl, gdzie można znaleźć najważniejsze informacje o kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”.

APK/MBP