Szósty etap Maratonów Kresowych odbył się w mieście Zygmunta Augusta. Na dystansie Maraton, który liczył niespełna 60km najszybszy był zwycięzca klasyfikacji generalnej poprzedniego sezonu Krysiewicz Piotr (Mistral Grodno SA Radio Białystok). Wśród kobiet bezkonkurencyjna była juniorka z Litwy Kornelija Kertenyte (Sprint-Rowery.pl). W wyścigu wzięło udział ponad 400 zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji.

Kolarze startowali z nad jeziora Sajno przy słonecznej pogodzie, ale na szczęście przy dość komfortowej temperaturze powietrza. Zawodnicy mieli do pokonania malowniczą rundę treningową drużyny Augustów MTB Team poprowadzoną po skarpie nad tym jeziorem, a także nad kanałem Bystrym, oraz w sąsiedztwie Kanału Augustowskiego. Co ciekawe cały ten obszar leży w granicach administracyjnych miasta Augustów. Poza trzema niezbyt długimi “ściankami”, na trasie nie było imponujących przewyższeń. Jednak można ją określić mianem “technicznej” ze względu na sporo odcinków singlowych oraz niezliczoną ilość zakrętów na trasie. W nagrodę za zmagania czekały na najlepszych okazałe puchary i medale, a dla wszystkich błogi relaks nad jeziorem.

Na dystansie Maraton niemal tradycją tegorocznych edycji Maratonów Kresowych stały się sprinterskie pojedynki Piotra Krysiewicza (Mistral Grodno SA Radio Białystok) z Wiktorem Gindorowiczem (Absolute Bike Team). Tym razem zwycięsko wyszedł z niej startujący z jedynką Piotr. Najniższy stopień podium zajął przedstawiciel Białorusi – Victar Kustinsky.

W przypadku kobiet trudno mówić o rywalizacji na dystansie Maraton, gdyż jedyną zawodniczką, która zmierzyła się z tym dystansem była znakomita juniorka z Litwy Kornelija Kertenyte (Sprint-Rowery.pl). Rywalizację drużynową Maratonu wygrała ekipa Mistral-Grodno SA-Radio Białystok Sprint-Rowery.pl przed Sprint-Rowery.pl. Podium uzupełnił BLU Team Refleks.

Jak zawsze bardzo zacięta rywalizacja była w Peleton CST Półmaratonie. Dystans ten wybiera dwie trzecie wszystkich uczestników Maratonów Kresowych. W Augustowie wygrali doświadczeni czterdziestolatkowie. Prawdopodobnie decydujące okazały się umiejętności techniczne. Zwyciężył Tomasz Pietrzycki (Dabarti/Pie3cki Team) przed zawodnikami z Augustowa Pawłem Chomiczewskim (Augustów MTB Team) i Pawłem Dawidejtem (AGR Podlasie).

Triumfatorką wyścigu kobiet w Peleton CST Półmaratonie została po raz trzeci w sezonie Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski). Ze stratą zaledwie 6 sekund do zwyciężczyni finiszowała Magdalena Kuszmider (Magic Team Digitronic Autogas). Podium uzupełniła Urszula Głowacka (AGR Podlasie). Zwycięstwo drużynowe na dystansie Peleton CSTPółmaraton przypadło gospodarzom, czyli drużynie Augustów MTB Team.  Drugie miejsce zajął Magic Team Digitronic Autogas, a trzecią drużyną Peleton CST Półmaraton było AGR Podlasie.

Wyścig został pozytywnie oceniony przez zawodników. Edyta Kryńska (BLU Team Refleks) najlepsza zawodniczka kategorii K1 kobiet Peleton CST Półmaratonu napisała na swoim profilu: “Trasa bardzo się zmieniła odkąd byłam tam ostatni raz x lat temu. Dużo singli, które uwielbiam, jak i możliwość do wyprzedzania”. Dariusz Skowroński: “Trasa w Augustowie była techniczna, wymagająca i doskonale oznakowana.”.

Maratony Kresowe to imprezy dla wszystkich rowerzystów, bez względu na wiek i stopień wytrenowania. Oprócz wyścigów głównych, odbywa się także rywalizacja na krótszych dystansach adresowanych do dzieci, młodzieży szkolnej, i osób, które dopiero zaczynają przygodę z kolarstwem. Jak zawsze jako pierwsi zawsze startują przedszkolacy w wyścigu  HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Następnie do rywalizacji rusza “ćwierćmaraton” o nazwie Liv Fit oraz dystans Mini dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Dzięki takiemu harmonogramowi zawodów, rodzice mogą obserwować zmagania swoich dzieci lub być ich opiekunami na trasie, a następnie wystartować w Maratonie lub Peleton CST Półmaratonie.

Współorganizatorem wyścigu było Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe zostanie rozegrany w nadbużańskim Drohiczynie 22 czerwca. Więcej informacji: 
maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Gródku:

Maraton (mężczyźni):
1. Krysiewicz Piotr (Mistral Grodno SA Radio Białystok) – 02:16:07
2. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl Team) – 02:16:08
3. Kustinsky Victar (Mistral Grodno SA Radio Białystok) – 02:18:15

Maraton (kobiety):
1. Kertenyte Kornelija (Sprint-Rowery.pl) – 02:38:31

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):
1. Pietrzycki Tomasz (Pie3cki Team) – 01:07:25
2. Chomiczewski Paweł (Augustów MTB TEAM) – 01:07:26
3. Dawidejt Paweł (AGR Podlasie) – 01:07:27

Peleton CST Półmaraton (kobiety):
1. Myć Jolanta (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski) – 01:16:29
2. Kuszmider Magdalena (Magic Team Digitronic Autogas) – 01:16:35
3. Głowacka Urszula (AGR Podlasie) – 01:20:59

Liv Fit (mężczyźni):
1. Snopczyński Maksymilian (Warszawski Klub Kolarski) – 00:36:59
2. Vilunas Vytautas (Inzinierija) – 00:38:35
3. Snopczyński Michał – 00:38:36

Liv Fit (kobiety):
1. Rowińska Zofia (Suwalska Szkółka Rowerowa) – 00:43:31
2. Bernotaite Milda (Dviratai-Daistatus) – 00:44:56
3. Supińska Paula (MTB Ełk Prostki) – 00:48:19

Mini (mężczyźni):
1. Kaźmierowski Jan (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:22:48
2. Yuodaitis Vladislav (Velogrodno) – 00:22:51
3. Łukaszewicz Jakub (UKS Choroszcz) – 00:23:00

Mini (kobiety):
1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:22:52
2. Aleliunaite Irmante (Bernatonio Akademija) – 00:24:37
3. Szulińska Nina (MTB Ełk Prostki) – 00:25:34

(i)

zdjęcia: Marek Kulikowski