Prawie 15 mln zł z budżetu państwa dostaną szpitale w Wysokiem Mazowieckiem, Kolnie i Augustowie

14,6 mln zł z budżetu państwa na modernizacje i zakup sprzętu medycznego dostaną trzy szpitale powiatowe w Podlaskiem. W środę (4.12) umowy w tej sprawie ze starostami augustowskim, kolneńskim i wysokomazowieckim podpisał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Szpital w Augustowie będzie modernizował i wyposażał m.in. centralną sterylizatornię. Dotacja to 1 mln zł.

Wojewoda wyjaśnił, że pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Decyzję o dotacjach podejmował premier Mateusz Morawiecki. Bohdan Paszkowski przypomniał, że samorządy wiedziały już wcześniej, że dostaną wsparcie, teraz podpisywane są umowy.

Bohdan Paszkowski powiedział, że ma nadzieję, że inwestycje w szpitalach wpłyną na poprawę warunków leczenia pacjentów i zwiększą dostęp do świadczeń medycznych.

Wojewoda podsumował, że łącznie od 2017 r. szpitale powiatowe w regionie dostały na inwestycje z budżetu państwa 48,6 mln zł. Dodał, że wsparcie na zakup sprzętu medycznego wynosiło 70-80 proc. jego wartości, nieco mniej – ok. 50 proc. – w przypadku prac modernizacyjnych.

Szpital powiatowy w Augustowie dostanie 1 mln zł dofinansowania, dołoży do tej inwestycji 300 tys. zł. Będzie przebudowywana centralna sterylizatornia, doposaży placówkę w sprzęt medyczny, ale też w łóżka czy szafki. „Są to zakupy niezbędne, które poprawią pracę szpitala”– poinformował starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.

Relacja Grzegorza Pilata

źródło: radio.bialystok.pl / fot. Grzegorz Pilat