Już w najbliższy weekend jezioro Necko po raz 15 zostanie zamienione w tor, po którym będą się ścigać najlepsi, światowi motorowodni piloci w klasie endurance.

Augustowski Klub Sportowy Sparta tradycyjnie w drugi weekend lipca organizuje Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance. Tym razem po raz XV Królewskie Miasto Augustów będzie światowym centrum sportów motorowodnych.

Wyścig na homologowanym jeziorze Necko jest drugą eliminacją mistrzostw świata. Pierwsze zawody odbyły się tradycyjnie na przełomie kwietnia i maja we Francji w Rouen, gdzie w klasie S2 wygrał Team Abu Dhabi nr 35, drugi był Team B.R.T., a trzecie miejsce zajęła druga łódź Abu Dhabi o numerze 36. W klasie S3 zwycięzcą został Team Arion Racing, drugi był zespół CMN, a trzeci Team Boat 99. Wszystkie te zespoły potwierdziły swój udział w finałowych augustowskich dwóch wyścigach. To oznacza, że na Necku odbędzie się zacięta rywalizacja o tytuł mistrza świata. Nasz jedyny reprezentant zespół JW. Ślepsk w nowej łodzi też postara się sprawić niespodziankę. Zapowiada się weekend pełen motorowodnych emocji.

Swój udział w zawodach zapowiedzieli piloci F1 H2O, elitarnej dyscypliny sportu na świecie. Na wodach Necka zobaczymy mistrza świata tej wodnej formuły Amerykanina z super licencją – Shauna Torrente, startującego w zespole Abu Dhabi, którego team managerem jest legendarny Guido Cappelini. Nie zabraknie również pilotów F2 między innymi Rosjanina Konstantina Ustinova, Litwina Edgarasa Riabko w zespole Nollet/NewStar, a ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie Rashed Al Qemzi. Polskę będzie reprezentować Team Ślepsk w międzynarodowym składzie. Za sterami łodzi zasiądą Michał Rogalski, Fin Kimmo Multaniemi oraz Litwin Paulius Staintys. Zespół wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem Lechosław Rybarczyk, nasz utytułowany motorowodniak, zwany profesorem wśród polskich motorowodniaków.

Zawody odbędą się w sobotę i w niedzielę, ale już od czwartku rozpoczną się do nich przygotowania. Ekipy przyjeżdżają parę dni wcześniej, aby zamontować swoje „warsztaty” w paddocku, tzw. parku maszyn, zarejestrować się i przejść szczegółowe kontrole techniczne, podczas których sprawdzana jest nie tylko łódź, ale także ubiór kierowców. Bolid, kask i kamizelka muszą spełniać normy określone przez światową federację motorowodną UIM. Bardzo ważną częścią zawodów jest także odprawa zawodników, na której omawiany jest tor i szczegółowe zasady wyścigu.

Za sukcesem każdego pilota stoi cały sztab ludzi. Jest to bez wątpienia sport drużynowy. W skład zespołów wchodzą mechanicy, team manager, radioman oraz pomocnicy np. odpowiedzialni za tankowanie łodzi. Zawodnicy ścigają się w dwóch klasach S2 i S3 na zaawansowanych technologicznie łodziach typu katamaran wyposażonych w kokpit bezpieczeństwa. Bolidy zbudowane są z bardzo kosztownych kompozytów węglowych i żywic epoksydowych. Do tych lekkich konstrukcji doczepione są silniki o olbrzymiej mocy. Przy największych prędkościach łódka nie ma kontaktu z wodą, a piloci wykonują spektakularne zwroty bez wytracania prędkości. Tajemnica każdego zespołu tkwi w dopasowanej śrubie, która wyglądem przypomina śmigło. O zwycięstwie decydują zdolności mechaniczne zespołów i umiejętności pilotów. Tu nie ma miejsca na błędy.

Motorowodniactwo to bez wątpienia elitarna dyscyplina sportu na świecie. Zapraszamy do Augustowa na wytrzymałościowy weekend na wodzie. Przeżyjcie motorowodną przygodę razem z nami i zobaczcie ten wyjątkowy sport od kulis.

Dodatkowe atrakcje:

  • 12 lipca Koncert Rock Wolności: koncert zespołów Sztywny Pal Azji i Chłopcy z Placu Broni
  • 13 lipca – Barciowisko
  • atrakcje dla dzieci

Organizator zawodów: Augustowski Klub Sportowy Sparta

(i)

***

XV Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance w najbliższy weekend, ale Team Abu Dhabi dotarł już do Augustowa. To zwycięzcy pierwszej rundy zawodów rozegranych na przełomie kwietnia i maja we Francji w Rouen, w klasie S2. (Bart.)