Tradycyjnie w drugi weekend lipca w Augustowie odbywają się Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance. W tym roku mistrzostwa rozegrano w dniach 13-14 lipca. Organizatorem zawodów jest Augustowski Klub Sportowy Sparta.

Była to druga eliminacja mistrzostw świata. Pierwsze zawody odbyły się tradycyjnie na przełomie kwietnia i maja we Francji w Rouen, gdzie w klasie S2 wygrał Team Abu Dhabi nr 35, drugi był Team B.R.T., a trzecie miejsce zajęła druga łódź Abu Dhabi o numerze 36. W klasie S3 zwycięzcą został Team Arion Racing, drugi był zespół CMN, a trzeci Team Boat 99.

Pogoda w tych dniach nie była najlepsza do rozgrywania tego typu zawodów. Nad Neckiem było wprawdzie dużo świecącego słońca, jednak momentami odczuwaliśmy porywy wiatru, które raczej nie sprzyjają mknącym z zawrotną prędkością bolidom. Mistrzostwa zyskały sobie już dużego grona miłośników. W tym roku na pomoście Radiowej Trójki również rywalizacji przyglądało się sporo osób. Jak powiedział Krzysztof Andruszkiewicz ze Sparty Augustów – od piątku do niedzieli impreza jest oglądana przez 20-30 tys. osób. Takie są szacowania organizatorów. Organizacja mistrzostw w Augustowie ma swoich przeciwników. Ich zażyty nie zawsze pokrywają się z faktami, jak ten, co do zanieczyszczania Necka paliwem ze zbiorników bolidów. Wszystkie ekipa przywiązują ogromną wagę aby do jeziora nie przedostała się nawet kropla paliwa. Jest nad tym prowadzony specjalny nadzór, a kary za coś takiego są bardzo drastyczne – powiedział wspomniany wcześniej Krzysztof Andruszkiewicz. Bez wątpienia natomiast, mistrzostwa są olbrzymią promocją dla Augustowa. Transmisje z zawodów przekazywane są w największych telewizjach krajowych i zagranicznych.

Więcej na temat tego wydarzenia można dowiedzieć się z rozmowy z Krzysztofem Andruszkiewiczem w pokazie slajdów pod tym tekstem.

W czasie drugiego dnia zawodów doszło jednak do poważnego wypadku. Na 25. minut przed zakończeniem wyścigu zderzyły się dwa bolidy. Łodzie uległy dużym uszkodzeniom i zakończyły swoje starty . Na szczęście obu pilotom nic się nie stało. Drugi incydent miał miejsce podczas tankowania, kiedy przed dopływającą do pirsu łódź Abu Dhabi chciała wpłynąć druga łódź wypływająca po zatankowaniu. Bolid Abu Dhabi doznał uszkodzeń.

Ceremonia zakończenia zawodów i wręczenia pucharów zwycięzcom odbyła się w augustowskim Amfiteatrze. Miłym akcentem dla obserwatora części w Amfiteatrze był fakt, że w tym roku na widowni było więcej osób niż w latach poprzednich. Pamiętam lata, kiedy w uroczystości uczestniczyły tylko ekipy biorące udział w mistrzostwach i osoby zaangażowane w ich organizację. W niedzielę wyglądało to już inaczej. Wcześniej nie pokrywało się to ze słowami obecnego na ceremonii wiceburmistrza Augustowa Filipa Chodkiewicza, które podkreślał otwartość władz i mieszkańców na tą imprezę i gotowość przyjęcia pilotów w następnych latach. Pusta widownia mówiła zupełnie coś innego. Obserwując uczestników mistrzostw, można było zauważyć, że część z nich czuje się chyba w Augustowie, jak w bliskim sobie miejscu. Sympatyczne uśmiechy na ich twarzach i gesty przyjaźni spotykaliśmy częściej.

Oto klasyfikacja po drugim wyścigu rozegranym w niedzielę w Augustowie:

Klasa S3

Phoenix Racing Team 174 okrążenia pkt 20

Ślepsk 173 okrążenia pkt 17

Arion Racing Team 169 okrążeń pkt 15

Team Boat 99 166 okrążeń 13 pkt

Team SV Racing 165 okrążeń i 11 pkt

Club Motonautique Normandic 141 okrążeń 10 pkt

Klasa S2

Team Abu Dhabi ( 36) 247 okrążeń  pkt 20

Navikart ( 32) 228 okrążeń  pkt 17

Nollet powered by New Star ( 1) 223 okrążeń 15 pkt

Team Abu Dhabi ( 35) 183 okrążenia pkt 13

Nollet powered by New Star ( 2) 123 pkt 11

Jak widzicie, 2. pozycja w klasie S3 została wytłuszczona. To Polski akcent tych mistrzostw, który jak widzimy wybrzmiał bardzo wyraźnie. Taki mały prezent z okazji niedawno obchodzonego Jubileusz 30. lecia firmy 🙂 Gratulujemy!

(Bart.)

Fotorelacja z wyścigów i ceremonii zakończenia mistrzostw.

https://www.youtube.com/watch?v=r8TQ_aW9QOU&feature=youtu.be

Fragment ceremonii otwarcia na Rynku Z. Augusta.

https://www.youtube.com/watch?v=-uFNxdk44Zo&feature=youtu.be