Nie zapłacisz za brak dokumentu prawa jazdy w przypadku kontroli drogowej

Zbliża się koniec karania za brak dokumentu prawa jazdy w przypadku kontroli drogowej. Do konsultacji publicznych został skierowany projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z resortem cyfryzacji. Pomysłodawcy podkreślają, że zwolnienie z obowiązkowego wożenia ze sobą blankietu prawa jazdy obejmuje wyłącznie kierowców, którym dokument wydano w kraju.

Poza zniesieniem sankcji za brak dokumentu prawa jazdy przy kontroli konsultowane zmiany uwzględniają także: likwidację karty pojazdu i nalepki kontrolnej na szybę; możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych, bez względu na to, z jakiego województwa dany samochód pochodzi; czasową rejestrację oraz nadanie wydrukom z systemu CEPiK rangi dokumentu, co ma umożliwić rejestrację pojazdu przez internet. Nowe przepisy wprowadzą też możliwość rejestracji nowego pojazdu przez przedsiębiorcę zajmującego się sprzedażą nowych pojazdów w imieniu kupującego.

Resort cyfryzacji uruchomił nową usługę mPojazd, która przenosi do telefonu dane z trzech dokumentów – dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz informacji o aktualnej polisie OC. W przyszłości do tej aplikacji trafi również prawo jazdy. Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia – stwierdzili urzędnicy resortu.

Przypominamy, że od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC.

(i)

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany