Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod „Domem Turka” – dawną siedzibą NKWD i UB, miejscem kaźni Polaków.

Kwadrans później, bo o godz. 9.15 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie odprawiona została Msza Św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Uczestnicy tej części obchodów wspólnie przemaszerowali główną ulicą miasta na plac w centralnym punkcie Augustowa, aby wziąć udział w kolejnym punkcie obchodów, Przysiędze żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. O godz. 12.00, pod pomnikiem poświęconym „Żołnierzom Wyklętym” na ulicy Portowej, po Apelu pamięci oddana została salwa honorowa i złożono kwiaty.

Ostatnim w programie obchodów był „Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem wilczym.”. Uczestniczyło w nim ponad 200 osób.

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie odbył się już po raz piąty. Od samego początku współorganizatorem wydarzenia jest Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie. W dzisiejszym biegu uczestniczył m.in. były burmistrz Augustowa Wojciech Walulik oraz aktualny gospodarz miasta Mirosław Karolczuk.

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pod Honorowym Patronatem Jarosława Zielińskiego, Posła na Sejm RP, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bart.