W całym kraju obchodzone jest dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 r. Konstytucji 3 maja. Uchwalona 228 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie spisaną konstytucją.

Centralne uroczystości w Warszawie rozpoczęły się od mszy za ojczyznę w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela. Na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe – trzy Ordery Orła Białego. O godz. 11.00, z udziałem kilka tysięcy biegaczy rozpoczął się 29. Bieg Konstytucji 3 Maja.

W Augustowie uroczyste obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”, na Rynku Zygmunta Augusta. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00.

Na placu w centralnym punkcie miasta zgromadziły się poczty sztandarowe, samorządowcy, uczniowie augustowskich szkół, delegacje służb mundurowych, mieszkańcy i goście przebywający w tym czasie w Augustowie. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Mirosław Karolczuk, burmistrz miasta. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”przemaszerowano ulicą 3 Maja do Bazyliki Mniejszej NSJ, gdzie o godz. 10:30 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Imprezą towarzyszącą obchodom jest koncert „Muzyka Świata – Świat Muzyki” w wykonaniu Retro Orchestry, który odbędzie się jutro 4 maja 2019 o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury, Rynek Z. Augusta 9.

Zapraszamy do wysłuchania wystąpienia burmistrza Augustowa i obejrzenia obszernej fotorelacji z uroczystości.

Bart.