13 maja br. odbyło się uroczyste zakończenie dużego remontu w SPZZOD w Augustowie. W wyniku tej inwestycji liczba łóżek zwiększyła się o 23 w Zakładzie Pielęgnacyjno – Opiekuńczym i o 5 w Hospicjum Stacjonarnym. Takie działania były niezbędne aby można było starać się o większy kontrakt z NFZ. 3,3 mln zł na remont i modernizację piętra oraz łącznika, pochodziły z dotacji z budżetu Powiatu Augustowskiego.

Od tamtej pory, pomimo olbrzymiego zapotrzebowania łóżka stały niewykorzystane. To, kiedy długa kolejka oczekujących na miejsce w SPZZOD skróci się, a osoby potrzebujące pomocy ją otrzymają, zależało tylko od decyzji NFZ.

Dziś już wiemy, że Narodowy Fundusz Zdrowia, który początkowo nie planował zwiększenia kontraktu na dodatkowe łóżka, zwiększył go. SPZZOD będzie mógł przyjąć 17 dodatkowych pacjentów, bo o tyle łóżek zwiększy się kontrakt dla placówki. Łącznie będzie mogła przyjąć 50 osób potrzebujących pomocy.

Taka informacja została podana na dzisiejszej (6 września) konferencji prasowej zorganizowanej w SPZZOD. Tematem wiodący spotkania z dziennikarzami był rozwój tej placówki. Uczestniczył w nim Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RP, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, Dariusz Szkiłądź – Wicestarosta, Krystyna Wilczewska – Dyrektor SPZZOD w Augustowie, przedstawiciele NFZ i personelu placówki.

– Społeczeństwo nasze niestety ma coraz więcej takich potrzeb. W związku z tym w całym kraju, w rożnych miejscach, muszą powstawać takie zakłady. Dobrze, że one powstają. Tutaj chcę złożyć podziękowanie panu staroście, wicestaroście, władzom Powiatu Augustowskiego, pani dyrektor i całemu personelowi, bo to jest szlachetna i bardzo oczekiwana działalność – powiedział Jarosław Zieliński.

To nie koniec planów. Zmieni się także otoczenie samego hospicjum. Pacjenci będą mieli możliwość wyjścia na zewnątrz i spędzania tam więcej czasu. Do tej pory poruszanie się na wózku inwalidzkim lub przy balkoniku jest bardzo utrudnione. Zmiany nastąpią również pod względem estetycznym i wizualnym całego otoczenia budynków.

– Jestem przeszczęśliwa, że wieloletnie starania o więcej miejsc dla szukających pomocy w naszej placówce, zakończyły się – powiedział po spotkaniu Krystyna Wilczewska. Co jeszcze ucieszyło panią Dyrektor? To zapowiedziane na konferencji, działania mające na celu zagospodarowanie drugiego budynku. Padły też obietnice wsparcia tych działań.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów nagrań z konferencji oraz obejrzenia fotorelacji.

Krystyna Wilczewska – Dyrektor SPZZOD w Augustowie

Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski

Dariusz Szkiłądź – Wicestarosta Augustowski

Przedstawicielka NFZ Oddział Białystok

4 podlaskie stacje pogotowia dostały pieniądze na zakup karetek

|Bart.