Zespół Tańca Ludowego „Bystry”, na czele z Panią Haliną Poźniakowską, po raz kolejny podbił europejską scenę taneczną. Tym razem grupa reprezentacyjna wybrała się do Francji na 12. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Podczas pięciodniowego pobytu w Noyon, młodzież mogła nieco bardziej zagłębić się w kulturę Chile, Kolumbii i Łotwy.

Wyjazd do Francji poprzedziły warsztaty taneczne doskonalące program artystyczny oraz technikę tańca prowadzone przez instruktora Zespołu.

Bystrzacy zaczęli swoją podróż 30 czerwca. W drodze do Francji spędzili dzień w słonecznym Berlinie, zwiedzając zabytkowe katedry i podziwiając przepiękną panoramę miasta. 2 lipca grupa bezpiecznie dotarła na miejsce docelowe. Po zakwaterowaniu udali się na wyczekiwany od dawna obiad. Następny dzień rozpoczynał taneczne zmagania. Wczesnym rankiem młodzież udała się do lokalnego teatru, gdzie przeprowadziła wyczerpującą próbę przed defiladą i wieczornym koncertem. Wolny czas wykorzystali również na zwiedzanie zabytkowego miasta. Nadszedł wieczór – czas pokazów poszczególnych grup. I tym razem Bystrzacy nas nie zawiedli. Fenomenalnie poradzili sobie przed liczną publicznością. 4 lipca również poświęcony został na próby tańca i śpiewu. W nowych i wyprasowanych strojach Bystrzacy dotarli do Hospicjum znajdującego się w pobliskim miasteczku. To właśnie tam zaprezentowali swój najdłuższy program regionu augustowskiego. Widzowie z zachwytem podziwiali młodych tancerzy. Wieczorem ponownie dali koncert tym razem przed samym burmistrzem miasta. W ich wykonaniu można było ujrzeć region augustowsko-suwalski i podlaski. Barwne stroje i wzruszający śpiew na pewno pozostanie na długo w sercach publiczności. Nasi tancerze zachwycali swoją żywiołowością i brawurą. Dzień poświęcony był także wycieczkom z przewodnikiem i zwieńczony obiadem w obecności wszystkich grup, rodzin goszczących i wolontariuszy.

Sobota – ostatni dzień festiwalowy – dla młodzieży, jak i organizatorów, był niezwykle męczący. Rozpoczynając od przemarszu ulicami miasta, pobyt w ratuszu Noyon, przez pokaz w domu spokojnej starości i finałowy koncert wieńczącym festiwal. „Bystry” podbił francuską scenę – nie obyło się bez owacji na stojąco i gorącego dopingu ze strony innych zespołów.

Podczas pobytu nie mogło zabraknąć również bez odwiedzenia jednej z najpiękniejszych stolic Europy – Paryża. Młodzież mogła zobaczyć historyczne i najbardziej kultowe budynki takie jak Łuk Triumfalny czy Wieżę Eiffel’a.

Wczesnym popołudniem 7 lipca, grupa reprezentacyjna opuściła piękną Francję i bezpiecznie wróciła do Augustowa.

Należy dodać, że Zespół „Bystry” wystąpił w nowych strojach regionalnych, które zakupione były dzięki realizacji oferty Burmistrza Miasta Augustowa pt. Kultywowanie i promowanie tradycji regionalnych poprzez zakup i wymianę zniszczonych elementów strojów augustowskich oraz organizacja warsztatów tanecznych dla młodszej grupy Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”.

Nie doszłoby do wyjazdu gdyby nie dofinansowanie Pana Burmistrza, za co Mirosławowi Karolczukowi serdecznie dziękujemy. Należy wspomnieć i także podziękować Towarzystwu Młodego Krechowiaka, które od lat dokłada wielu starań, aby „Bystry” mógł kultywować folklor Augustowszczyzny w Europie.

Zespół nie próżnuje i już w dniach 19 – 26 lipca 2019r. wyjechał na projekt „Sport to zdrowie!” w ramach programu Erasmus+ WYMIANA MŁODZIEŻY.

Wszystkim członkom „Bystrego” dziękujemy za godne reprezentowanie Augustowa i życzymy dalszych sukcesów na drodze tanecznej.

Julia Kopiczko – tancerka i wokalistyka Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”