W czwartek, 10 października 2019 r. o godz 13.00 Szwedzka Akademia poinformowała, że Nagrodę Nobla za 2018 rok otrzymała Olga Tokarczuk. Jest to zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. 

Olga Tokarczuk. Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org

***

W związku z przyznaniem Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla otrzymaliśmy komentarz Bogny Wiltowskiej, członkini zarządu Stowarzyszenia Otwarte Klatki:

„Olga Tokarczuk jest nie tylko wybitną pisarką, co potwierdził właśnie werdykt Akademii Szwedzkiej. To także osoba bardzo wrażliwa na los zwierząt, czemu wyraz dawała niejednokrotnie zarówno w swojej twórczości, jak i wspierając organizacje takie jak nasza. Dlatego dzisiejszy sukces cieszy nas podwójnie”

Razem z komentarzem przesłano nam link do spotu dotyczącego futer, w którym wystąpiła Olga Tokarczuk oraz fragment jej książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”:

„Co to za świat? Czyjeś ciało przerobione na buty, na pulpety, na parówki, na dywan przed łóżkiem, wywar z czyichś kości do picia… Buty, kanapy, torba na ramię z czyjegoś brzucha, grzanie się cudzym futrem, zjadanie czyjegoś ciała, krojenie go na kawałki i smażenie w oleju… Czy to możliwe, że naprawdę dzieje się ta makabra, to wielkie zabijanie, okrutne, beznamiętne, mechaniczne, bez żadnych wyrzutów sumienia, bez najmniejszej refleksji”

To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

|Bart.

Zdjęcie: wikipedia.org