Augustowska Miodosytnia zdobyła prestiżową nagrodę „Złote jajo” i CERTYFIKAT KUKBUK POLECA w III edycji konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn kulinarny KUKBUK. 

„KUKBUK Poleca” to certyfikat jakości przyznawany przez magazyn kulturalno-kulinarny KUKBUK godnym zaufania producentom. Dla tych, którym na sercu leży troska o smak, zdrowie ludzi i przyrodę. Nagradzani są za rzetelność, zaangażowanie i pasję, dzięki którym powstają wyjątkowe produkty i miejsca.  

Do konkursu zgłoszonych zostało łącznie prawie 900 produktów w ośmiu kategoriach. Augustowska Miodosytnia otrzymała nagrodę jak głosi werdykt jury:

„Za szlachetny smak trójniaka markowego, do którego produkcji użyto jedynie miodu, wody, przypraw i drożdży, oraz za zaangażowanie w przywracanie pięknych staropolskich tradycji bartnictwa i miodosytnictwa.”   

-To ogromne wyróżnienie dla naszej pracy i produktów oraz wielki zastrzyk energii do dalszego działania.

– mówił po wręczeniu nagrody Paweł Kotwica, współwłaściciel Augustowskiej Miodosytni.

Augustowska Miodosytnia powstała w 2017 roku.  Jej założyciele od lat są  zaangażowanie w przywracanie bartnictwa w Puszczy Augustowskiej. Tak jak w przypadku bartnictwa, miodosytnictwo to piękna staropolska tradycja wyparta z rynku i powszechnej świadomości poprzez popularyzacje bardziej ekonomicznych form produkcji. 

-Augustowską Miodosytnie otworzyliśmy, aby w sposób tradycyjny produkować miody pitne najwyższej jakości, przerabiamy miód pozyskany w Polsce lub sąsiedniej Litwie, w produkcji stosujemy tylko naturalne surowce wiele przypraw i dodatków zbieramy osobiście. Cieszę się, że nasza ciężka praca i zaangażowanie zostały doceniona 

– mówi Piotr Piłasiewicz, współwłaściciel Miodosytni.

P.P.