W sobotę, 13 lipca odbyły się warsztaty fotograficzne w ramach projektu KOLAŻ. Jest to autorski projekt grupy pań działających pod wspólną nazwą „Augustynki”. Projekt łączy elementy artystyczno-fotograficzne z wycieczkami pieszymi i rowerowymi połączone z pogłębianiem wiadomości historycznych i przyrodniczych Augustowa i okolic.

Warsztat Strae-nowe prowadził jeden z miejscowych fotografów, oraz historyk Łukasz Faszcza, który odkrył przed uczestnikami wiele nieznanych dotąd uczestnikom warsztatu faktów, związanych z miejscami, do których tego dnia zawitali. Okazało się, że nie musimy planować długich wycieczek aby poznać lepiej Augustów. Trasa, którą przemierzyli uczestnicy warsztatu wiodła zaledwie z Rynku Z. Augusta, do kładki pieszo-rowerowej przy Kanale Bystrym, a jednak, przemierzenie tego odcinka zajęło im ok. 4. godzin. Z pewnością maszerując z punktu do punktu idzie się inaczej. Krocząc tą sama drogą wypatrując konkretnych tematów, to inny rodzaj wędrówki. Zatrzymując się przy obiekcie, który wzbudził ciekawość warsztatowiczów, starli się spojrzeć na niego z rożnych stron i perspektyw. Była to wspólna trasa, a jednak każdy szedł jakby własną drogą. Na tym miało to polegać. Dostrzec i utrwalić to, na co zazwyczaj nie zwracaliśmy uwagi, pomimo, że każdy z nas doskonale znał tą trasę.

Dłuższe postoje przy konkretnych obiektach były również za sprawa niezwykle ciekawych, czasami po raz pierwszy raz słyszanych, historii z nimi związanych. Łukasz Faszcza, historyk i pasjonat tego czym się zajmuje, postarał się aby jego opowiadania o zabytkowych obiektach nie były tuzinkowe. Żeby przekazać coś nowego, mało znanego – i udało mu się to zrobić parokrotnie. Osobiście o Kanale Bystrym wiedziałem bardzo mało, a urodziłem się i wychowałem w jego sąsiedztwie.

Trasa warsztatu zakończyła się przy Muzeum Kanału Augustowskiego. Tam, po zrobieniu wspólnego zdjęcia pamiątkowego rozstaliśmy się.

To wydarzenie było 3. z cyklu zajęć w ramach projektu KOLAŻ organizowanego przez „Augustynki”. 31 maja, w Miejskim Domu Kultury miał miejsce warsztat plastyczny „Augustów moje miejsce, prowadzony przez instruktora -plastyka, Renatę Rybsztat. Drugim był warsztat fotograficzno-rowerowy z instruktorem – leśnikiem – fotografem przyrody, Olą Masiejczyk. Poprowadziła ona uczestników tamtego warsztatu po puszczańskich szlakach rowerowych.

Przed nami kolejna okazja do przyjemnego spędzenia czasu, miłych rozmów, poznania czegoś – kogoś nowego. Okazja do podpatrzenia czegoś u mistrza portretu. 11 sierpnia, godz:10:00 odbędzie się warsztat z instruktorem- fotografem portrecistą, Radkiem Nowackim. Temat warsztatów: ,,Augustów- ja -Ty- MY -portrety” (człowiek jako część natury i kultury).

Zwieńczeniem projektu będzie wernisaż i wystawa prac w sali Miejskiego Domu Kultury, złożona z wybranych kolaży oraz fotografii.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Podlaskiego Inkubatora Aktywności Społecznej w konkursie ogłoszonym przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych OWOP.

Krótką fotorelacje z warsztatu Stare-nowe zamieszczamy pod tym tekstem