Rada Miejska w Augustowie ma nowych przewodniczących.

Obrady XII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Augustowie, zwołanej w trybie nadzwyczajnym 15 lipca 2019 r., z całą pewnością przejdą do historii. Tak dużej eskalacji wzajemnych oskarżeń i zarzutów, niedawnych jeszcze koalicjantów w radzie, w tym miejscu jeszcze nie słyszeliśmy.

Przedmiotem obrad tej sesji było: odwołanie Marcina Kleczkowskiego z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej w Augustowie i odwołanie Adama Sieńko z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Augustowie.

Po zmianie, na wniosek burmistrza Mirosława Karolczuka, kolejności głosowań w porządku obrad i przyjęciu go przez radnych, głos zabrał przewodniczący RM Marcin Kleczkowski. Nie szczędził słów krytyki pod adresem działań burmistrza i radnych Naszego Miasta. Podsumowując powiedział że wnioski o odwołanie jego osoby z funkcji przewodniczącego i radnego Adama Sieńko z wiceprzewodniczącego RM nie zawierają ani pół zdania uzasadnienia.

Adam Sieńko nie miał dużo do powiedzenia. – Dziwię się radnym, którzy za paręset złotych dali się przekupić aby tworzyć tą opozycję. Jedynym zarzutem wobec mojej osoby jest to, że nie siedzę wspólnie z przewodniczącym za stołem prezydialnym. Składam rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego RM. W tym spektaklu udziału brać nie będę – – powiedziała Adam Sieńko.

W imieniu Klubu Nasze Miasta pełne poparcie dla wniosku burmistrza wyraziła Aleksandra Kleczkowska. – Przykro nam było patrzeć, jak Przewodniczący i Wiceprzewodniczący zasiadali po przeciwnych stronach stołu.

Marcin Kleczkowski odpowiedział, że siedzenie w inny miejscu nie wpływało na złe wywiązywanie się z obowiązków. Jeżeli Aleksandra Kleczkowska tak uważa, to powinna to poprzeć przykładami, o które poprosił. W odpowiedzi usłyszał, że to ze strony ugrupowania Adam Sieńki padało najwięcej zarzutów co do jego pracy.

– Zwyczaj siedzenie wiceprzewodniczącego i przewodniczącego przy jednym stole dotyczy kadencji, kiedy dyktat w Radzie miało Nasze Miasto. Siedzenie razem to jest śmieszna historia, np. wicemarszałków w Sejmie jest wielu, z każdego ugrupowania, ale marszałkowie nie siedzą razem. Byłoby to śmieszne i żenujące – mówił Leszek Cieślik z Klubu Radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Jedyną kandydaturą na wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Augustowie, była osoba Katarzyny Raczkowskiej z Naszego Miasta, zgłoszona przez radną Aleksandrę Kleczkowską. Nową wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Augustowie została właśnie Katarzyna Raczkowska. Zagłosowało na nią 11 radnych.

Na Przewodniczącego RM zgłoszono jedną kandydaturę. W imieniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, Jolanta Oneta Roszkowska zgłosiła Alicję Dobrowolską. Opozycja, podobnie jak w wyborze wiceprzewodniczącego nie zgłosiła swojej kandydatury.

Po zgłoszeniu kandydatury przez Jolantę Onetę Roszkowską , wypowiedział się Marcin Kleczkowski z PiS.

– Jako przewodniczący powiatowych stryktur PiS uważam wysuwanie tej kandydatury w imieniu Klubu PiS, za nieuprawnione, ponieważ podjęto kroki o wykluczenie pani Roszkowskiej i innych członków jej klubu z PiS-u.

Radny PiS Dariusz Ostapowicz odpowiedział – Radna Roszkowska otrzymała takie uprawnienia od radnych Klubu PiS i ma do tego pełne prawo.

Po przeprowadzonym głosowaniu, przewodniczącą Rady Miejskiej w Augustowie jest od dziś Alicja Dobrowolska z Klubu radnych PiS. Zagłosowało na nią 11. z 17. radnych uprawnionych do głosowania.

(Bart.)

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany