Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39, wakacyjna akcja Radiowej Dwójki dotarła w sobotę 27. lipca do Augustowa. Reporterzy tej stacji odwiedzają miasta chętnie odwiedzane przez turystów w sezonie wakacyjnym. Przed przyjazdem do grodu nad rzeką Netta odwiedzili już Zakopane, Krynicę Zdrój, Toruń i Puck. W Augustowie reporterzy swoje plenerowe studio rozstawili pod kolumną Zygmunta Augusta, centralnym placu na Rynku noszącym nazwę od jego imienia. Dodajmy, że po warszawskiej kolumnie Zygmunta III Wazy augustowska jest drugą królewską kolumną w Polsce.

Dwudziestolecie międzywojenne, to okres, kiedy Augustów miał szczególną pozycję na mapie miast turystycznych w Polsce. W naszym mieście zakochany był polski poeta Zbigniew Herbert. Augustów wielokrotnie pojawia się w jego twórczości. Jest np. miejscem akcji słuchowisko „Lalek” autorstwa Herberta. Ostatnie lato przed wojną spędził u nas wybitny pisarz Gustaw Herling-Grudziński. W latach 60. odpoczywali w Augustowie inni znakomici pisarze, Tadeusz Konwicki, Marek Nowakowski, Włodzimierz Odojewski. Augustów był i jest chętnie wybierany przez twórców filmowych. Część scen filmu „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego była kręcona właśnie w Augustowie

Reporterzy Radiowej Dwójki iw trakcie swojego pobytu w Augustowie wybrali się też w podróż po augustowskich kanałach i jeziorach. Nie była to podróż wyłącznie rekreacyjna. Za sprawą pasjonatów i ludzi zakochanych w tej ziemi dowiedzieli się dużo o tym, co nie jest widoczne gołym okiem, czyli historii tych ziem.

Najwięcej osób zgromadziły wydarzenia na Rynku Zygmunta Augusta. Augustowskie Placówki Kultury przygotowały tam koncerty muzyczne, warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych.

Bart.