W piątek, 8. listopada 2019 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im Emila Młynarskiego w Augustowie, odbył się koncert pn „Spotkanie Muzyczne z Muzyką Stanisława Moniuszki”. Było to drugie z cyklu spotkań organizowanych przez PSM Augustów w roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Pierwsze odbyło się 11.maja br. pn „Życie i Twórczość Stanisława Moniuszki”, i było to spotkanie multimedialne. Bardzo miłą niespodzianka w trakcie pierwszego spotkania był tort przygotowany przez rodziców uczniów PSM.

Majowe spotkanie przygotowała Lidia Alicja Karpińska i Emil Kulbacki. Scenografię do tego wydarzenia przygotował Samorząd Uczniowski PSM Augustów. Miejscem organizacji majowego wydarzenia była Biblioteka Szkolna PSM z siedzibą przy ulicy Śródmieście 29.

Listopadowe „Spotkanie Muzyczne z Muzyką Stanisława Moniuszki” zorganizowano w Sali koncertowej Szkoły. Frekwencja zaskoczyła organizatorkę tego wydarzenia Lidię Alicję Karpińską. Szczerze, to nie spodziewałam się tak wypełnionej sali – powiedziała po koncercie pani Lidia. Taka liczba gości na koncercie mogła onieśmielać stosunkowo niedużą grupkę wykonawców. W większości byli to bardzo młodzi muzycy, którzy oprócz nauki gry na instrumentach, uczą się też obcowania z widownią. Bardzo dobrze, że w swoim mieście mają możliwość koncertowania przed większa liczbą słuchaczy. Tutaj jest więcej znajomych i przyjaciół, których obecność jest bardzo pomocna na początku tej drogi. Ogółem podczas koncertu wystąpiło 6. młodych muzyków.

Najczęściej na scenę wychodził Karol Wasilewski – baryton, uczeń klasy śpiewu solowego u pani Marleny Borowskiej z PSM w Suwałkach. Pieśni Stanisława Moniuszki wykonywał na przemian z innymi wykonawcami. Ostatnią pieśnią, którą zadedykował organizatorom koncertu i publiczności za tak liczne przybycie, były Korale Stanisława Moniuszki.

Pod tym tekstem zamieściliśmy program koncertowy, w którym wymieniono wszystkich wykonawców. Zachęcamy szczególnie do obejrzenia pokazu zdjęć z wydarzenia naszego autorstwa

Wiemy już, że 22. listopada w PSM w Augustowie odbędzie się inne doniosłe wydarzenie. Nasza redakcje objęła je patronatem medialnym. Wkrótce informacja na ten temat – i oczywiście nasza relacja po wydarzeniu.

|Bart.

PROGRAM KONCERTU SPOTKANIE Z MUZYKĄ STANISŁAWA MONIUSZKI / 8.11.2019.

Rada- pieśń -St. Moniuszko – wokal Karol Wasilewski / nauczyciel M. Borowska

Pieśń wieczorna – St. Moniuszko – wiol. Julia Rodziewicz / nauczyciel Drzemicka

Kozak – St. Moniuszko – wokal –Karol Wasilewski

Polonez z op. Hrabina – wiol. Julia Maliszewska / nauczyciel E. Drzemicka

Wieczorny Dzwon – wokal-Karol Wasilewski

Gaik- St. Moniuszko – flet-Natalia Skowrońska /nauczyciel K. Nikolopoulou

Piosenka żołnierza – wokal – Karol Wasilewski

Prząśniczka – St Moniuszko – duet skrzypcowy – Amelia Wrona, Laura Juchniewicz / nauczyciel M. Kaczan

AKOMPANIAMENT – Grzegorz Sobczak

PRZYGOTOWANIE I PROWADZENIE KONCERTU – Lidia Alicja Karpińska