Samorządowcy zwracają uwagę, że mimo realizacji programów wymiany pieców, miasto wciąż ma poważne problemy ze smogiem. Proponują ulgi podatkowe dla tych, którzy wybrali ekologiczne rozwiązania oraz kary dla osób zadymiających miasto.

Na problem zwrócił uwagę radny Mirosław Chudecki.

Zakończyliśmy wymianę około 150 pieców. Ale z tego co widziałem, to nie ograniczyliśmy smogu. Ostatnio z kominów szedł taki dym i pomyliłem go z mgłą. Szczególnie widać to przy wieczornym oświetleniu. Wiadomo, że każdy kieruje się kasą. Może warto więc rozważyć ulgi w podatkach dla tych którzy mają ekologiczne piece i nie trują innych.

– mówi Mirosław Chudecki. Pojawiły się też propozycje nakładania kar na augustowian, których kominy dymią najbardziej.

Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz odpowiada, że ulgi dla mieszkańców przekazywane są w postaci dofinansowania do wymiany pieców. Karanie mandatami blokuje natomiast brak uregulowania sprawy przez sejmik wojewódzki, który nie przyjął uchwały antysmogowej.

Gminy mogą wprowadzać kary, ale tylko jeżeli pozwala na to regulacja wojewódzka .Takiej u nas nie ma. Egzekwowanie jej będzie natomiast trudne. Musielibyśmy znów mieć straż miejską, a jej utrzymanie to około 2 mln zł rocznie.

– mówi Filip Chodkiewicz. Wiceburmistrz liczy, że sytuacja poprawi się wraz z gazyfikacją miasta. Ta ruszy w lutym przyszłego roku, gdy rozpocznie się budowa stacji regazyfikacji gazu ziemnego.

| red: kap, rbon

autor: Marcin Kapuściński / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/