Ma to być wizytówka naszego województwa. To strona, która prezentuje najlepsze, co mamy: dobra natury, kulturę, zabytki, ale także ludzi, którzy tu żyją, osiągnęli sukces i promują nasz region – mówił o nowo otwartym serwisie podlaskie.eu Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. Portal został uruchomiony podczas czwartkowej (11.07.) konferencji w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

– Chcemy przede wszystkim dotrzeć do odbiorcy zewnętrznego: z Polski i zagranicy, do kogoś, kto kompletnie nie zna województwa podlaskiego i pierwszy raz styka się z nim właśnie poprzez Internet – wyjaśniała Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą i Promocji w urzędzie marszałkowskim. – Snujemy tam opowieść o regionie i ludziach, którzy tu żyją, chcąc sprawić, żeby do tej opowieści odbiorca często wracał, by się nią delektował.

Zrozumieć region i ludzi tu żyjących

Pracę nas serwisem trwały kilka miesięcy. Jego przygotowanie, co podkreślił marszałek Kosicki, powierzono lokalnej – białostockiej agencji Whitebits.

– Założeniem przy budowie strony było to, żeby dotrzeć do kogoś, kto Podlaskiego nie zna, żeby zachęcić go do poznania regionu. Chcieliśmy, żeby w gąszczu informacji podać treści ciekawe i  atrakcyjne – wyjaśniał Paweł Stempniak z Whitebits.

Końcowy efekt prac nad stroną to wynik współpracy agencji Whitebits, ale także Biura Współpracy z Zagranicą i Promocji oraz Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP. Kluczowym jej aspektem była selekcja informacji, które ją tworzą, jak również odpowiednie ich przygotowanie.

– Chcieliśmy, żeby ktoś, kto nas odwiedza po raz pierwszy zrozumiał ten region i ludzi tu żyjących – dodała Magdalena Łyżnicka-Sanczenko. – Przygotowane treści podane są w sposób przejrzysty i „lekkostrawny”.

Portal otwarty na zmiany

Osnową portalu jest główna strona oraz trzy podstawowe kategorie treści: biznes, turystyka, kultura. Użytkownicy Internetu znajdą tu także specyficzny kalendarz wydarzeń.

– Zależało nam na tym, żeby osoba, która nie zna Podlaskiego, a wybierze się tu np. w październiku, wiedziała co tu się w tym czasie dzieje i co można robić – zaznaczył Paweł Stempniak.

Stąd kalendarz wypełniają nie tylko wydarzenia odbywające się w Podlaskiem w określonym terminie, ale także dostępne w danym miesiącu możliwości spędzania czasu wolnego. Smaczkiem witryny są ciekawostki o regionie wyświetlane kontekstowo.

Strona będzie stale aktualizowana i uzupełniania o kolejne wydarzenia i sylwetki ludzi z regionu.

– Jesteśmy w pełni otwarci na sugestie mediów i społeczeństwa w tym zakresie – zaznaczył marszałek Artur Kosicki.

Obecnie dostępna jest polska i angielska wersja językowa portalu.

wrotapodlasia.pl