Upalną pogodę prognozuje na kolejne dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Na wtorek zapowiadana jest temperatura maksymalna od 29°C do 32°C, a w środę od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 18°C.

Kolejne dni w tym tygodniu nie przyniosą istotnych spadków temperatury powietrza. I tak w czwartek 32°, w piątek 28°, w sobotę 30°C.

Wysoka temperatura powietrza może stanowić zagrożenie zdrowia osób szczególnie podatnych np. osób starszych i dzieci. Może mieć to negatywne skutki dla ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach.

Podczas występowania upałów wskazane jest stosowanie się do następujących zaleceń:

1. Przebywając w domu, zasłoń okna. Odpowiednia wentylacja zamkniętych pomieszczeń, zapewni komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upałów.

2. W miarę możliwości staraj się przebywać w cieniu. W godzinach popołudniowych, unikaj długiego przebywania na słońcu.

3. Noś okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz luźne ubrania, zakrywające jak największą powierzchnię ciała.

4. W celu ochrony skóry, stosuj balsamy z filtrem.

5. Spożywaj lekkie posiłki, pij duże ilości płynów. Ogranicz spożywanie słodkich napoi, kawy i alkoholu (powodują odwodnienie organizmu).

6. Ogranicz wysiłek fizyczny, który podczas upałów może stwarzać zagrożenie.

7. Zwróć szczególną uwagę na rzeczy i materiały pozostawione w samochodzie. Łatwopalne (kanistry z benzyną, butle gazowe) mogą stwarzać niebezpieczeństwo.

8. Nie zostawiaj w samochodzie dzieci oraz zwierząt.

9. Zadbaj o zwierzęta. Zapewnij im nieograniczony dostęp do wody pitnej oraz zacienionego miejsca.

10. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie roślin. (za. WCZK)

Skutki upałów:

1. Upały negatywnie wpływają na przyrodę, człowieka oraz infrastrukturę. Wysoka temperatura powietrza niszczy nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne. Powoduje znaczny spadek wilgotności terenów zielonych co prowadzi do pożarów. Potęguje zjawisko suszy atmosferycznej, gruntowej i hydrologicznej.

2. Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi

3. Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

4. Kolejnym następstwem upału i przegrzania organizmu jest szok termiczny, gdy nastąpi kontakt rozgrzanego ciała z zimnym środowiskiem

Bart / augustow.org