Jak mówi prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, ks. Stanisław Wysocki pomnik stanie na Rondzie Solidarności, znajdującym się przy wjeździe do miasta od strony Białegostoku i Warszawy.

Starania zaczęliśmy już w kwietniu tego roku. Pragnęliśmy na tej przestrzeni Obławy Augustowskiej od Sejn, poprzez Suwałki, Augustów do Sokółki postawić znaki pamięci tej tragicznej obławy z lipca 1945 roku.

Pomnik będzie wyglądał tak samo, jak ten, który w czerwcu ubiegłego roku postawiono w Suwałkach, To oplecione drutem kolczastym dłonie, trzymające znak Polski Walczącej.

To jest pierwszy pomnik tego rodzaju w Polsce. Odzew w Suwałkach jest bardzo pozytywny. Ci, którzy się z nim zapoznali mówią mi, że to najbardziej wymowny pomnik w mieście.

Oficjalne odsłonięcie augustowskiego pomnika zaplanowano na 23 września. Został on sfinansowany z datków, między innymi polskich weteranów mieszkających w Stanach Zjednoczonych. A w przyszłym roku Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej chce postawić kolejny monument. Tym razem w Sokółce.

| red: kap, mik, sk

autor: Jakub Mikołajczuk / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki