13 lipca 2019 r. na ulicach Lipska odbyła się rekonstrukcja historyczna upamiętniająca wydarzenia z 1943 r. To przedsięwzięcie odbyło się dzięki dofinansowaniu z Programu „Niepodległa”.

Tuż po mszy odpustowej celebrowanej przez biskupa diecezji ełckiej Jerzego Mazura, przy kościele parafialnym rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna upamiętniająca serię aresztowań i egzekucji 66 mieszkańców Lipska i okolic na fotach w Naumowiczach.

W inscenizacji wzięło udział 50 rekonstruktorów. Byli to członkowie Stowarzyszenia Historycznego Im. 71 Pułku Piechoty, Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoja”, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, Grupa Rekonstrukcji Filmowej Bemowo oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Marienburg 152.

W role aresztowanych wcielili się także mieszkańcy Lipska, Nowego Dworu i Suwałk (była to najliczniejsza grupa bo 30 osób).

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim naszym aktorom, którzy zechcieli zaangażować się w przygotowanie widowiska: gromadzenie rekwizytów i strojów, pracę nad scenariuszem. Dziękujemy za poświęcenie, z jakim przychodziliście na próby, pomimo niesprzyjającej pogody. Za cenne uwagi, które wnosiliście do odgrywanych scenek. Za to Wam bardzo serdecznie dziękujemy. Bez waszej pomocy nasz pomysł nigdy nie mógł by być zrealizowany – mówią organizatorzy wydarzenia, instruktorzy Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku.

Scenariusz inscenizacji oparty był na przekazach historycznych i spisanych wspomnieniach mieszkańców Lipska a także na relacjach żyjących jeszcze, naocznych świadków.

– To niezwykle poruszająca historia. Ogrom emocji, jakie towarzyszyły nam wszystkim począwszy od czytania wspomnień po odgrywane scen, przenieśliśmy na obserwatorów inscenizacji. My płakaliśmy i oni także – mówią aktorzy. – Bardzo wymownym gestem było przejście wszystkich uczestników wydarzenia alejką, gdzie rozwieszone były fotogramy pomordowanych. Nieśliśmy zapalone znicze i złożyliśmy je przy pomniku, oddając im wszystkim cześć. To było niezwykle wzruszające.

W tym samym czasie w parku miejskim w Lipsku została otwarta wystawa fotograficzna pt. „Tylko te wspomnienia po nich pozostały” ukazująca biogramy i zachowane fotografie ofiar a także wspomnienia naocznych świadków. Wystawę można oglądać do 28 lipca w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku.

Oba wydarzenia (rekonstrukcja i wystawa) zostały zrealizowane przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku w ramach projektu „Mała Ojczyzna – Wielka Niepodległa”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

(IW)

[ngg src=”galleries” ids=”46″ display=”basic_thumbnail”]

fot. R. Magiera