Jako „drużyna jutra” była prezentowana w środę (21.08) w Białymstoku podlaska lista wyborcza Koalicji Obywatelskiej. Jej liderem jest poseł, przewodniczący PO w regionie Robert Tyszkiewicz.

Spora jest grupa aktualnych i byłych samorządowców, są też przedstawiciele mniejszości narodowych i religijnych.

W centrum Białegostoku odbyła się oficjalna prezentacja pełnej listy do Sejmu i kandydatów do Senatu wystawianych przez KO w Podlaskiem.

Nazywamy tę drużynę „drużyną jutra” bo myślimy o tym, jaka Polska będzie w przyszłości, jak pracować, jakimi problemami się zajmować, żeby Polska mogła się rozwijać

– mówił Tyszkiewicz. Listę sejmową otwierają posłowie obecnej kadencji. Oprócz Tyszkiewicza są to: Krzysztof Truskolaski i Bożena Kamińska.

Truskolaski, prywatnie syn prezydenta Białegostoku, w 2015 roku startował jako lider podlaskiej listy wyborczej Nowoczesnej. Od niedawna jest członkiem PO. Ostatnie miejsce na liście ma, podobnie jak cztery lata temu, obecny poseł Platformy Tomasz Cimoszewicz.

Spora jest na liście grupa samorządowców. To m.in. wiceprzewodniczący Rady Miasta Łomża Maciej Borysewicz, w ubiegłym roku kandydat PO w wyborach na prezydenta tego miasta. Startuje również b. burmistrz Augustowa i b. poseł Leszek Cieślik, radny wojewódzki Jacek Piorunek, b. wicestarosta białostocki Jolanta Den czy Mateusz Gutowski, radny powiatu hajnowskiego.

„Drużyna jutra” – zaprezentowano podlaską listę Koalicji Obywatelskiej. Zdjęcie: Polskie Radio Białystok.

Obaj kandydaci do Senatu – Igor Łukaszuk i Zbigniew Nikitorowicz – to również samorządowcy. Łukaszuk, obecny radny Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa podlaskiego, to dyrektor zespołu szkół z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce, osoba znana w środowisku tej mniejszości. Nikitorowicz jest zastępcą prezydenta Białegostoku, ma również doświadczenie w pracy radnego.

O głosy mniejszości zabiegać będzie przedstawiciel społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej w Polsce Eugeniusz Czykwin, w przeszłości wieloletni poseł lewicy, aktualnie redaktor naczelny „Przeglądu Prawosławnego”. W 2015 r. Czykwin startował w wyborach do Senatu z własnego komitetu wyborczego, w okręgu obejmującym południową i południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, ale mandatu nie zdobył. Teraz o mandat senatorski będzie tam walczył Łukaszuk.

O głosy mniejszości tatarskiej zabiegać będzie na sejmowej liście Bronisław Talkowski – od wielu lat przewodniczący gminy muzułmańskiej w Kruszynianach. W Podlaskiem są największe w Polsce skupiska polskich Tatarów, tradycyjnie wyznających islam. Talkowski, który jest przedstawicielem tej społeczności, już w przeszłości startował z list PO do sejmiku województwa podlaskiego, ale mandatu nie zdobył.

Niespodzianką może być start z listy KO Krzysztofa Bila-Jaruzelskiego. To w przeszłości wieloletni radny miejski Białegostoku, również przewodniczący SLD w regionie, w 2015 roku lider listy sejmowej Zjednoczonej Lewicy. Jesienią 2016 roku Bil-Jaruzelski z powodów osobistych zrezygnował z przewodniczenia Sojuszowi; w przeszłości miał też epizod w Platformie Obywatelskiej.

Startuje też z tej listy np. Danuta Kaszyńska – prezes i współzałożycielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, w przeszłości radna sejmiku województwa podlaskiego.

radio.bialystok.pl