Dzisiaj i jutro (21 i 22 styczeń) świętujemy dni, o których nikt – dzieci i dorośli – nie mogą zapominać. Dzień Babci i Dzień Dziadka. W Stanach Zjednoczonych, gdzie obchodzi się National Grandparents Day (Narodowe Święto Dziadków) – przypomina o tym symbol święta – niezapominajka. Dzień ten w USA doczekał się nawet swojego hymnu – „A Song For Grandma And Grandpa” („Piosenka dla Babci i Dziadka”). W Polsce takimi hymnami są – ćwiczone w przedszkolach i szkołach – dziecięce piosenki śpiewane przez wnuczki i wnuków. Tak samo cieszą i wzruszają…

W Polsce Dzień Babci obchodzimy od 50 lat. Inicjatorem była prasa – pomysł wyszedł od tygodnika „Kobieta i Życie”, do którego w kolejnych latach dołączyły „Express Poznański” i „Express Wieczorny”. Na odzew ludzi nie trzeba było długo czekać!

Inny był początek święta w USA. Zaczęto je obchodzić w 1973 roku w Zachodniej Wirginii, dzięki działaniom pewnej kobiety, która chciała zwrócić uwagę społeczeństwa na los starszych osób. I to się jej udało! W 1978 roku prezydent Jimmy Carter oficjalnie zatwierdził National Grandparents Day. Jest to święto ruchome, obchodzone we wrześniu. We Francji dziadkowie świętują w marcu, we Włoszech – w październiku a w Brazylii – w lipcu. W Bułgarii „Babin den” wypada – podobnie jak w Polsce – w styczniu.

Szacunek wobec starszych osób jest jedną z najważniejszych wartości w kulturach Wschodu. Dla jego podkreślenia w Japonii we wrześniu obchodzone jest święto narodowe „Keiro no Hi” – „Dzień Szacunku dla Starszych”. Czy to przypadek, że właśnie Japonia jest też jednym z krajów, w którym żyje najwięcej osób stu- i ponad stuletnich (około 60 tys.)? A możecie sobie wyobrazić, że gdybyście żyli kilkadziesiąt tysięcy lat temu, najprawdopodobniej nie poznalibyście swojej babci i dziadka? Z różnych przyczyn (m.in. wypadki, nie leczone choroby) ludzie żyli wtedy dużo krócej. Jaki byłby nasz świat bez dziadków?

Babcie i dziadkowie są dla wielu z nas symbolem ciepła, życzliwości i miłości. Włoskie przysłowie „Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci” mogłoby obowiązywać we wszystkich krajach i narodach. Dziadkowie pomagają nas wychować, rozpieszczają a kiedy dorastamy – stale czekają na nasze odwiedziny. Ich troska i dobre życzenia są przy nas zawsze, każdego dnia. Zdarza się, że na co dzień o tym nie pamiętamy. Nie doceniamy. Nie odwiedzamy naszych dziadków zbyt często. Nie dzwonimy. Nie pytamy o ich sprawy. Nie opowiadamy o naszych.

Na szczęście są dwa dni w roku, które przypominają nam o tym, co ważne. Wykorzystajmy je dobrze. Przytulmy się do babci i dziadka. Porozmawiajmy z nimi. Posłuchajmy ich wspomnień. Zapytajmy, czego potrzebują. Opowiedzmy o naszym życiu, są go tacy ciekawi! W Dzień Babci i Dzień Dziadka najlepszy prezent, jaki możemy ofiarować – to bliskość.

Maja Głowacka

|ekokalendarz.pl / fot:ZSG w Bogucicach