AUGUSTOWIANIE I MIESZKAŃCY OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCI NIE CHCĄ POWROTU TIRÓW NA ICH DROGI

By / 1 miesiąc temu / Aktualności / 1 Comment

W środę 22 stycznia 2020 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Augustowie odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju Rady Miejskiej w Augustowie. Głównym punktem posiedzenia było spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie  budowy południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa w ciągu drogi nr.16 Augustów-Ogrodniki-Granica Państwa.

Na warianty budowy obwodnicy przedstawione przez GDDKiA nie zgadzają się mieszkańcy Augustowa i samorządowcy. Augustowianie zawiązali Obywatelski Komitet Protestacyjny przeciwko budowie południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa. Burmistrz i radni przygotowali swoją propozycję przebiegu trasy. Zgodnie z tą propozycją obwodnica miałaby przebiegać między miejscowościami Zielone, na trasie Białystok-Augustów i Dalny Las, na trasie Augustów-Sejny. Ma być o 10 kilometrów dłuższa od liczących 6 kilometrów wariantów drogowców, ale łatwiejsza w realizacji.

Pomimo zapewnień zastępcy dyrektora białostockiej GDDKiA Elżbiety Urbanowicz, że przedstawiona propozycja poddana zostanie analizie, mieszkańcy mają obawy, że roboty rozpoczną się zanim drogowcy rozpatrzą ich wariant. Elżbieta Urbanowicz zapewniła jedynie, że GDDKiA jak najszybciej rozpatrzy propozycję burmistrza. Nie umiała jednak powiedzieć, co się stanie jeśli prace ruszą, a decyzja w sprawie wariantu jeszcze nie zapadnie. Augustów nie chce powrotu ciężarówek na ulice ich miasta. Dobrze pamiętają czasy, kiedy przez lata tysiące samochodów ciężarowych w ciągu doby przejeżdżało ulicami miasta. Decyzja o budowie obwodnicy zapadła w ministerstwie, faktu budowy drogi nie można cofnąć. Teraz chodzi o jej przebieg.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Rady Miejskiej w Augustowie Dariusz Ostapowicz odczytał na posiedzeniu projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie budowy południowo-wschodniej obwodnicy miasta Augustowa, która zostanie poddana głosowaniu na sesji Rady Miejskiej w dniu 6 lutego 2020 r. Jego pełne brzmienie oraz fotorelacja z tego wydarzenia pod tekstem. Wkrótce dodamy jeszcze nagranie wystąpienia burmistrza Augustowa, zastępcy dyrektora białostockiej GDDKiA Elżbiety Urbanowicz oraz Izabeli Piaseckiej z obywatelskiego komitetu protestacyjnego.

|Bart.

Wystąpienie burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka
Mówią: radny Dariusz Ostapowicz, radna Izabela Piasecka, zastępca dyrektora białostockiej GDDKiA Elżbieta Urbanowicz

Mówią: zastępca dyrektora białostockiej GDDKiA Elżbieta Urbanowicz i Krzysztof Zieniuk, projektant branży drogowej w Value Engineering, odpowiedzialny za rozwiązania techniczne działający na zlecenie GDDKiA

Jeden komentarz

  • Tadeusz24. Sty, 2020

    Miałem zaszczyt uczestniczyć w pierwszym proteście – konferencji prasowej Augustowskiego Obywatelskiego Komitetu Protestacyjnego przeciwko budowie południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa w ciągu drogi nr.16 Augustów-Ogrodniki-Granica Państwa. No i proszę od razu błyskawiczny sukces – włodarze miasta również poparli nasz cel – NIE DLA POWROTU TIRÓW DO AUGUSTOWA.
    Przy okazji dowiedzieliśmy się, ze ojcem nowej koncepcji przebiegu obwodnicy poza granicami administracyjnymi Miasta jest Pan Burmistrz. Mam nadzieję, że jego lobbing w obronie tego wariantu (jak to zapowiedział) będzie skuteczny zarówno zarówno w Ministerstwie Infrastruktury, jak i będzie brany również pod uwagę w GDDKIA Białystok Życzę sukcesu

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany