Zawsze starałam się, aby działalność biblioteki w Szkole Podstawowej nr 4, w której pracuję, nie ograniczała się wyłącznie do wypożyczania lektur szkolnych.

Prowadzę więc codzienne zajęcia czytelnicze, podczas których czytamy starannie przeze mnie wybrane fragmenty współczesnej literatury dziecięcej i rozmawiamy, czasem żartobliwie, a czasem zupełnie poważnie, o bardzo ważnych dziecięcych sprawach. Organizuję konkursy, zabawy, warsztaty, wystawy, spotkania, transmisje Internetowego Teatru TVP dla Szkół.

Biblioteka w Czwórce to miejsce, w którym nie trzeba chodzić na palcach i mówić do siebie szeptem. Dzieci mają tu do dyspozycji dobre komputery, atrakcyjne gry planszowe, odtwarzacze do słuchania audiobooków, a przede wszystkim aktualny, bogaty księgozbiór pełen ciekawej współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej. O to, aby biblioteka mogła się szczycić takim księgozbiorem, zabiegałam wiele lat, pozyskując książki od darczyńców. Wielkim dobrodziejstwem dla naszej biblioteki był też udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu w ostatnim roku na półkach pojawiło się 850 nowiutkich pięknych książek.

Dotychczas naszej nowocześnie działającej bibliotece brakowało nowoczesnej przestrzeni, ale to się zmieniło. Biblioteka przeszła kapitalny remont i została wyposażona w nowe meble. Pojawiły się sofy i fotele, na których dzieci mogą wypocząć podczas przerw. Stoły na kółkach mogą szybko zmieniać swoje ustawienie, umożliwiając zarówno zajęcia z całą klasą, jak i pracę w grupach, a po wysunięciu ich na korytarz powstaje miejsce na warsztaty i spotkania autorskie. Projektując nowy wygląd biblioteki, wzorowałam się na rozwiązaniach z najlepszych na świecie bibliotek skandynawskich. Okazało się, że te rozwiązania świetnie się u nas sprawdzają i bardzo się podobają dzieciom i rodzicom.

Co roku biblioteka gości najlepszych polskich pisarzy dziecięcych i młodzieżowych. Jest to możliwe dzięki projektom pisanym przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie, którego jestem prezesem. Pozyskujemy środki na warsztaty i spotkania autorskie, startując w konkursach ogłaszanych m.in. przez Urząd Miejski, Urząd Marszałkowski, Fundację PZU, Fundację Orlen.

Na pracy biblioteki w Czwórce wzorują się bibliotekarze szkolni z całej Polski, ponieważ dzielę się swoimi pomysłami, wygłaszając prelekcje na konferencjach dla bibliotekarzy oraz prowadząc, z kilkuosobową grupą koleżanek i kolegów z różnych części kraju, ogólnopolską stronę Biblioteki Szkolne Online.

A cały ten wysiłek jest po to, aby dzieci w przyszłości nie bały się korzystać z bibliotek, sięgać po książki i uczestniczyć w kulturze. Aby wyrastały na myślących, otwartych, ciekawych świata ludzi. Dziękuję wszystkim, którzy mnie w tym wysiłku wspierają.

Monika Rowińska – nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 4 w Augustowie

strona biblioteki: https://bibsp4augustow.blogspot.com/