Przykład podlaskiej firmy Photon pokazuje, że nie trzeba wyjeżdżać do stolicy, by odnieść sukces na światową skalę. Opowiada o tym pierwszy z filmów kampanii edukacyjnej Cash Lajf Balans, którą przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, by zainspirować młodych ludzi do założenia własnej działalności gospodarczej.

Kampania Cash Lajf Balans trwa od początku marca. Jej celem jest zachęcenie młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, przede wszystkim w Polsce Wschodniej, do rozwoju własnych pasji i przekuwania ich w biznes. Ważnym elementem kampanii jest cykl specjalnie przygotowanych filmów edukacyjnych, których bohaterami są autentyczni, młodzi przedsiębiorcy z Polski Wschodniej. Cykl rozpoczyna historia Marcina Joki, twórcy robota edukacyjnego Photon.

Jak zaprogramować się na sukces?

Marcin Joka i jego wspólnicy stworzyli Photona, czyli interaktywnego robota edukacyjnego. Urządzenie jest świetnym narzędziem dydaktycznym, z którego można korzystać zarówno w szkole, jak i w domu. Wzbudza ono ciekawość dzieci i młodzieży, motywuje do poznawania nowych technologii oraz zwiększa zainteresowanie naukami ścisłymi i programowaniem.

W filmie Marcin mówi o tym, jak powstał pomysł na biznes, jakie wyzwania musiał podjąć i jak przekuć marzenia w sukces. M.in. jak dzięki konsekwentnym działaniom, testom i konsultacjom z rodzicami i dziećmi udało się dostosować robota do potrzeb nawet najbardziej wymagających odbiorców. Marcin opowiada o sposobie na zdobycie Funduszy Europejskich i pozyskanie inwestorów, co umożliwiło firmie działania na międzynarodową skalę.

Film można obejrzeć na kanale YouTube kampanii Cash Lajf Balans.

Cykl inspirujących obrazów

Wszystkie osiem filmów stworzonych specjalnie na potrzeby kampanii ma charakter edukacyjny. Choć zostały utrzymane w lekkiej konwencji, dostosowanej do młodych odbiorców – poruszają poważne biznesowe zagadnienia. Często na przeszkodzie do własnego biznesu staje bowiem nie sam pomysł, lecz strach przed nieznanym. Takie uczucia towarzyszyły również bohaterom filmów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i pokazują, na czym warto skupić się na początku biznesowej drogi.

Cash Lajf Balans to nie tylko filmy

Twórcy kampanii przygotowali także grę edukacyjną Cash Lajf Balans, którą można bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store. Gra to symulacja budowy własnego biznesu, która pomaga przećwiczyć w praktyce wyzwania przedstawione w filmach.

Na uczniów czekają także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Zadania konkursowe są publikowane w każdy poniedziałek marca na stronie kampanii www.cashlajfbalans.pl, a udział w zabawie uczniowie mogą wziąć zarówno indywidualne, jak i zespołowo.

Skorzystać mogą i nauczyciele – na stronie kampanii umieszczono także gotowe scenariusze lekcji o biznesie, które można pobrać bezpłatnie i wykorzystać na różnych zajęciach – od przedsiębiorczości, przez język polski i angielski, po informatykę.

Aby zapewnić szerokie dotarcie do młodzieży, do współpracy zaproszono znanych youtuberów – twórców kanału „Matura to Bzdura” oraz gamera GilathissNew.

Więcej informacji i materiały do pobrania znajdują się na stronie: www.cashlajfbalans.pl. Aktualności są publikowane również na profilach kampanii na Facebooku i Instagramie.

Kampanię na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje Fabryka Komunikacji Społecznej, która specjalizuje się w kampaniach o charakterze społecznym.

Patronami medialnymi kampanii są magazyn „Strefa Biznesu” oraz Radio Kampus.

Kampania jest współfinansowana z Funduszy Europejskich, z Programu Polska Wschodnia.

– Cash Lajf Balans