DZIEŃ FLAGI RP. DBAJMY O NASZE SYMBOLE PAŃSTWOWE

Dzień Flagi RP obchodzony uroczyście w całej Polsce dnia 2 maja, poświęcony naszym rodakom żyjącym poza granicami kraju, jest szczególną okazją by przypomnieć wszystkim jak wielką wagę należy przywiązywać do polskich symboli narodowych. Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało krótkie wskazówki jak powinniśmy dbać o flagę, godło i hymn.

Symbole narodowe są wyjątkowym elementem, który wypełnia naszą przestrzeń publiczną. Łopoczące flagi, spoglądające z godła orły i melodia Mazurka Dąbrowskiego są nie tylko nieodłączną częścią naszej tożsamości, ale towarzyszą Polakom w życiu codziennym.

Święta narodowe stwarzają okazję, abyśmy zwrócili większą uwagę na nasze symbole państwowe. Z okazji Dnia Flagi RP 2 maja czy Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada flagi zdobią domy, ulice i przestrzenie wspólne oraz maszty na placach przed gmachami instytucji publicznych. Godło RP swoją obecnością wskazuje, że w budynku ma siedzibę ważny organ działający na rzecz społeczeństwa. Mazurek Dąbrowskiego, we wspólnym wykonaniu muzycznym, często zapowiada początek roku szkolnego czy ważnych uroczystości państwowych.

Biuro Programu „Niepodległa”, organizator wydarzeń oraz koordynator obchodów Narodowego Święta Niepodległości, z okazji zbliżającego się Dnia Flagi RP przygotowało przyjazne infografiki. Zamieszczone są na nich wskazówki w jaki sposób należy oddać szacunek polskim symbolom narodowym. W górnej części znajduje się opis symbolu zgodny z obowiązującym prawem. Użyte kolory godła i flagi odpowiadają tym wskazanym w ustawie z 31 stycznia 1980 r.

Organizator akcji zwraca uwagę jak ważny jest szacunek do symboli. Apeluje, żebyśmy odprasowali nasze flagi, nie pisali po godle, oraz pilnowali tekstu hymnu narodowego oddając tym samym należyty hołd.

Zapraszamy do wspólnego świętowania zbliżającego się Dnia Flagi RP oraz korzystania z przygotowanych plansz, z którymi możemy zapoznać się poniżej.

Źródło/Fot.: Biuro Programu „Niepodległa”, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku

oprac. Cezary Rutkowski

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content