W katastrofie polskiego samolotu wojskowego Tu-154, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego zginęło 96 osób. Wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Tegoroczne obchody będą przebiegały w cieniu epidemii koronawirusa i Wielkiego Piątku. Mimo planów, premier wraz z delegacją nie polecą do Smoleńska. Przewidziano skromne obchody w Warszawie. Głównym punktem obchodów ma być wieczorne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, które wygłosi dziś (10.04.) o godz. 20.

Katastrofia polskiego samolotu wojskowego Tu-154 była drugą pod względem liczby ofiar w historii polskiego lotnictwa i największą pod względem liczby ofiar katastrofą w dziejach polskich Sił Powietrznych. Nie przeżyła jej żadna z osób obecnych na pokładzie.

|Bart.

| zdjęcie: wystawa rocznicowa w PSM Augustów 2019 r.