26 lutego 2020 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie odbyły się eliminacje powiatowe XVI Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”. W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba uczestników – w trzech kategoriach wystąpiło łącznie aż 42 recytatorów. Dyrektor szkoły, Barbara Koronkiewicz, nie kryła swej dumy z tak licznej obsady konkursu, który – jak przyznała – zalicza się już do cyklicznych imprez organizowanych przez szkołę. Pogratulowała wszystkim startującym odwagi i podziękowała za to, że, korzystając ze swojego talentu, chcą pielęgnować swój lokalny patriotyzm, mówiąc o pięknie naszego regionu.

To konkurs inny niż wszystkie, o czym przypomnieli prowadzący – Justyna Bukrejewska (klasa IbG) i Hubert Wysocki (klasa IbG). Uczestnicy mogli wybierać utwory konkretnej grupy twórców, która związana jest z Warmią, Mazurami i Suwalszczyzną. To na pewno utrudniało zadanie, ale jednocześnie sprawiło, że osiągnięte efekty były naprawdę niezwykłe. Po raz kolejny udało się ocalić od zapomnienia poezję dawnych twórców regionalnych, jak również kształtować wrażliwość na słowo pisane współczesnych twórców tej ziemi.

Dlatego też jury miało nie lada problem, by wytypować najlepszych młodych artystów. A zmagania oceniały: Józefa Drozdowska – poetka, regionalistka, bibliotekarka, Krystyna Fiodorow – bibliotekarka, animatorka kultury, Alicja Bajkowska – pracownik Augustowskich Placówek Kultury oraz gość specjalny, bohaterka tegorocznej edycji konkursu – Janina Osewska – poetka, fotografik, regionoznawca, podróżniczka.

Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych. W pierwszej wystąpili uczniowie klas piątych i szóstych szkół podstawowych, w drugiej klas siódmych i ósmych, w najstarszej zaś uczniowie szkół średnich. A oto szczegółowe wyniki:

Kategoria I:

I miejsce – Maja Prokop (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie, opiekun: Beata Tomaszewska)

II miejsce – Gabriela Samel (Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie; opiekun: Joanna Denert)

III miejsce – Daria Mejcz (Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Augustowie, opiekun: Anna Grochowska)

Kategoria II:

II miejsce – Kinga Kwiatkowska (Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Rutkach, opiekun: Małgorzata Grzęda)

Kategoria III:

I miejsce – Julia Kopiczko (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie; opiekun: Tomasz Choroszewski), Mateusz Olszewski (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie; opiekun: Dorota Prokop)

II miejsce – Patrycja Niedźwiecka (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie; opiekun: Dorota Prokop)

III miejsce – Katarzyna Zaniewska (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie; opiekun: Tomasz Choroszewski)

Ponadto nagrodę specjalną zdobyła Julia Kopiczko, która w niezwykły sposób zaprezentowała wiersz Janiny Osewskiej „*** [porządek świata]”.

Jurorki zgodnie przyznały, że poziom konkursu był wysoki, zwłaszcza w pierwszej i trzeciej kategorii. Pogratulowały wszystkim uczestnikom talentu oraz odwagi podczas wystąpień publicznych. Laureatom życzyły natomiast sukcesów podczas konkursu regionalnego.

Przypomnijmy, że etap regionalny zmagań odbędzie się 13 marca 2020 roku w Olecku. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

Zdjęcia: Julia Godlewska, Maciej Godlewski

(TCh)