Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają na kolejną odsłonę projektu „Kultura na każdą porę roku” *, dofinansowanego przez program „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.

Już 2 sierpnia o godzinie 14:30 na scenie amfiteatru nad Neckiem rozpocznie się koncert Folkowe Wspomnienie Wiosny, w którym wystąpią Czeremszyna i Zespół Tańca Ludowego Bystry.

Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie dostępne w Miejskim Domu Kultury, ul. Nowomiejska 41 lub w amfiteatrze przed koncertem w przypadku dostępności miejsc.

APK

– – –

Czeremszyna, czyli Podlaska Hodowla Muzyki Żywej to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce, który inspiruje się folklorem słowiańskim. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie predestynuje grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/World Music na świecie. Na repertuar zespołu składają się pieśni pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego opracowane we własnych interpretacjach. Wykonywane utwory zespół odnalazł w Czeremsze wśród przyjaciół, babć, dziadków, sąsiadów. Czeremszyna to prawdziwi zaklinacze kultury.

Zespół Tańca Ludowego „BYSTRY” działa przy Zespole Szkół Samorządowych i Towarzystwie Młodego Krechowiaka od 2002 roku, a od 2016 także przy Augustowskich Placówkach Kultury, kultywując tradycje, obrzędy i pieśni regionu augustowsko-suwalskiego. „Bystry” szkoli się pod okiem choreografa i opiekuna zespołu – Haliny Poźniakowskiej oraz nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Augustowie – Emila Kulbackiego, który wykonuje aranżację instrumentalno-wokalną pieśni i tańców. Celem działalności grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru i tradycji ludowych różnych regionów Polski. Dzięki wytężonej pracy Zespół wiernie odtwarza autentyczne tańce narodowe i ludowe, przyśpiewki i muzykę ludową, a także stroje, instrumenty, gwary oraz brzmienie kapeli z poszczególnych regionów naszego kraju. Ponadto zajmuje się ochroną i rejestracją dawnej kultury ludowej, szczególnie regionalnej, przeplatanej wielokulturowością pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego z naleciałością muzyki żydowskiej.

*„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją zapisów Regulaminu Imprez organizowanych przez APK w czasie trwania epidemii CVID-19, znajdującego się na stronie internetowej www.apk.augustow.pl