Rękodzieło i folkowe granie stanowiły główne atrakcje minionego weekendu w Augustowie. 1 i 2 sierpnia teren przy amfiteatrze nad Neckiem był miejscem odwiedzin większości mieszkańców i turystów, którzy szukali atrakcyjnych form spędzenia wolnego czasu. Poza możliwością wodnych i słonecznych kąpieli na plaży przy Amfiteatrze, bez konieczności dalszego przemieszczania się, można było zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze.

Na placu przy Amfiteatrze odbywał się doroczny Kiermasz Rękodzieła AUGUSTYNKI. Stałym terminem organizacji Kiermaszu jest Maj, jednak obostrzenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną nie pozwoliły na zorganizowanie kiermaszu w miesiącu urodzin Augustowa. Kiermasz udało się jednak zorganizować właśnie w dniach 1-2 sierpnia br. Tak jak w latach poprzednich można było zaopatrzyć się w wyroby pamiątkarskie, użytku codziennego, napoje i żywność wytwarzane ręcznie według tradycyjnych technik i receptur z ekologicznych, pochodzących z naszego regionu materiałów i surowców.

Tegoroczne AUGUSTYNKI nie zgromadziły tak dużej liczby wystawców jak bywało to wcześniej. Nie mogę jeszcze powiedzieć, czy miała na to wpływ zmiana miejsca ich organizacji – moim zdaniem nie, natomiast wiem już na pewno, że część wystawców zrezygnowała z powodu stanu epidemicznego. Wcześniej mieliśmy ich ponad 70., a w tym roku było ok. 20 mniej. Bardzo możliwe, że oferta, z której mogły skorzystać osoby odwiedzające Kiermasz ucierpiała nieco na mniejszej liczbie wystawców, jednak my cieszymy się, że w ogóle udało się nam w tym wyjątkowym okresie zorganizować to wydarzenie. Wymagało to z naszej strony większego wysiłku i zaangażowania niż w latach poprzednich. Jak to będzie wyglądało w roku przyszłym, nikt tego nie może przewidzieć. My wiemy, że bardzo dużo osób z całej Polski wyczekuje czasu, kiedy będą mogły przyjechać do Augustowa i zaopatrzyć się w proponowane na nim wyroby. Chętnie uczestniczą w nim wytwórcy z całego naszego regionu. Towarzyszące kiermaszowi gry, zabawy, konkursy i koncerty są świetną okazją do spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin. To, co wymieniłam sprawia, że jako Augustynki mamy olbrzymią satysfakcję z wykonanej pracy i potwierdzenie potrzeby dalszych działań, aby ten Kiermasz zorganizować w roku przyszłym i kolejnych

– powiedziała przed występem zespołu CZEREMSZYNA jedna z Augustynek, Iza Cembor.

Wspomniany koncert zespołu CZEREMSZYNA był ostatnim z 4., które odbyły się w sobotę i niedzielę (1-2.08.) w Amfiteatrze obok kiermaszowego placu. Folkowe granie nie ma może tylu fanów co rock, pop czy disco polo, ale chyba najlepiej pasowało do całokształtu wydarzeń nad Neckiem w miniony weekend.

W sobotę o 14:30 na scenie amfiteatru zagrały zespoły NARWIANIE oraz działający przy Augustowskich Placówkach Kultury CHÓR MELODIA.

https://www.facebook.com/129909040408717/videos/1049690815449608

 W niedzielę – także od 14:30 wystąpił ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO BYSTRY (działający przy APK) oraz wspomniana grupa CZEREMSZYNA.

https://www.facebook.com/129909040408717/videos/621699205119571
https://www.facebook.com/129909040408717/videos/713498876050022

Zapraszamy do obejrzenia pokazów zdjęć ze wspomnianych wydarzeń.

|Bart.