W poniedziałek, 24.08. w Augustowie rozpoczęły się trzydniowe konsultacje społeczne dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego uzdrowiskowych stref A i B, w tym Zarzecza. Rozwiązania proponowane przez miejskie władze budzą wśród mieszkańców niepokój. Obawiają się oni, że w przyszłości na tym terenie hotele, bary i różnego rodzaju atrakcje turystyczne będą powstawały kosztem zieleni.

Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz zapewnia jednak, że zmiany mają służyć rozwojowi miasta. 

– Ten plan dotyczy terenu przylegającego do ulicy Zarzecze i idzie dalej wzdłuż jeziora Necko. Obejmuje plażę miejską, molo i POSTiW. Sięga hotelu Warszawa i między innymi ulicy Hotelowej. Chcielibyśmy tę drogę wykonać, aby skłonić właścicieli do inwestowania w znajdujące się tam prywatne tereny. Dotychczasowy plan nie umożliwiał takiej inwestycji, jak budowa kładki łączącej Zarzecze z dzielnicą Borki.

 Plan obejmuje m.in. działkę, której właściciel – mąż miejskiej radnej jest podejrzewany o to, że nielegalnie wyciął zdrowe drzewa i planował budowę hotelu, a także nieruchomość po drugiej stronie rzeki, gdzie powstać ma przystań śródlądowa. 

W ramach konsultacji na Zarzeczu odbyć się ma spacer badawczy. 

– Spotykamy się na miejscu. Osoby zgłoszone będą mogły wziąć udział w dyskusji w przestrzeni wraz z projektantami. Zobaczą, co jest planowane i jeśli będą chciały, to wniosą swoje uwagi. Chodzi o to, aby wszyscy zainteresowani tą tematyką mogli bardzo dokładnie poznać w terenie, jakie są założenia i do czego one w danym miejscu mają prowadzić. 

Do udziału w spacerze badawczym można było zgłaszać się do 24. 08. Z kolei dziś (25.08) o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 4 na ul. Marii Konopnickiej zaplanowano debatę na temat planu, a w środę o 16 – warsztaty konsultacyjne. Na to ostatnie spotkanie można zapisywać się do jutra w urzędzie miejskim.

| red: mik

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/

Na temat konsultacji czytaj TUTAJ >>>