Tym razem w Noc Bibliotek (10 października) to nie dzieci z rodzicami przyszły do biblioteki, by poczytać, pobawić się i spędzić noc w bibliotece. To my, bibliotekarze, „zapukaliśmy” do domów naszych czytelników. Tegoroczna edycja akcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie odbyła się on-line. Na naszym  fanpage’u (www.facebook.com/Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Augustowie) w dniu akcji zamieszczaliśmy niespodzianki czytelnicze – materiały filmowe lub fotograficzne.

W myśl tegorocznego hasła Nocy Bibliotek – Klimat na czytanie – skupiliśmy się na przyjaznej każdemu człowiekowi atmosferze miejsca, jakim jest biblioteka. Miejsca, które ma dobrą „aurę”, w którym sprzyja klimat na czytanie. Odnieśliśmy się do dobrych wspomnień, jakie w naszych użytkownikach wywołuje biblioteka i bycie z książką, dającą wytchnienie czy rozrywkę.

Dni do Nocy Bibliotek odliczaliśmy i zachęcaliśmy do udziału w akcji na naszym profilu facebookowym. W tygodniu poprzedzającym Noc publikowaliśmy po jednej fotografii – kadrze z pracy bibliotekarza, pokazując, że klimat na czytanie w bibliotece jest zawsze sprzyjający… Był też filmik zapraszajacy na VI Noc Bibliotek. I  konkurs fotograficzny „Mój klimatyczny kącik czytelniczy”. Zadanie  polegało na zrobieniu i przesłaniu zdjęcia swojego ulubionego miejsca, w którym najczęściej i najchętniej czytamy książki, które właśnie dla nas jest tym klimatycznym. Finał miał miejsce oczywiście w Noc Bibliotek –  powstała Wirtualna Galeria Klimatycznych Kącików Czytelniczych.

VI Noc Bibliotek rozpoczęliśmy punktualnie o 19.00. Przy naszym tradycyjnym bibliotecznym „ognisku” przeczytałyśmy wiersz inaugurujący zeszłoroczną edycję akcji, czyli „Wierszowiązałki” z książki Joanny Mueller zatytułowanej „Piraci dobrej roboty (i strofy o innych stworach)”. Poźniej zabraliśmy czytelników w podróż wspomnień do poprzednich dziewięciu edycji Nocnego Czytania Książek w naszej bibliotece. Galeria zdjęć w minionych ośmiu lat wywołała i uśmiech, i wzruszenie. Niektóre dzieci są z nami podczas Nocnego Czytania od początku!

Stałym punktem, corocznie kończącym naszą augustowską Noc Bibliotek, jest wspólne oglądanie specjalnie wybranego na tę okazję filmu w zamienionej w kino-sypialnię Czytelni. Opatuleni w śpiwory, z chrupiącymi przekąskami w dłoniach i śpiącymi rodzicami obok, dzieciaki rozpoczynają punktualnie o północy swój seans filmowy. Dlatego też w tym roku filmu towarzyszącego Nocy Bibliotek nie mogło zabraknąć. Zmieniło się tylko miejsce projekcji. Film animowany „Jakub, Mimmi i gadające psy” (po wcześniejszym zgłoszeniu się po wirtualny bilet) można było obejrzeć on-line z rodzicami w zaciszu domowym, w dogodnym dla siebie momencie.

Na zakończenie  zaprosiliśmy naszych milusińskich do domowego „starego kina”.  Za pomocą doskonale znanego rodzicom i dziadkom (ale nie dzieciom) projektora do przeźroczy „Ania”, wyświetliliśmy i przeczytaliśmy opowiadanie „Reksio i Pucek”, na podstawie książki Jana Grabowskiego.

Wszystkie nasze propozycje filmowo-fotograficzne z VI Nocy Bibliotek można obejrzeć na naszym profilu facebookowym. Serdecznie zapraszamy.

-Miejska Biblioteka Publiczna-