Tegoroczna zima nie należy do tych, które sypnęły śniegiem i ścięły grubym lodem akweny wodne. Takie typowe zimy w naszym regionie zawsze przysparzały sporo problemów kierowcom. Końcówka stycznia i luty należały do okresu, kiedy odnotowywaliśmy najniższe temperatury powietrza.

Przed nami jeszcze tydzień lutego, a już możemy pokusić się o stwierdzenie, że tegoroczny luty znajdzie się na czołowych pozycjach statystyk zdarzeń i wypadków drogowych ostatnich lat. Praktycznie nie ma dnia aby doniesienia medialne nie mówiły o takich zdarzeniach. Źródła policyjne informują o nich codziennie. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie, w 4. ostatnich wpisach na swojej stronie internetowej informuje o akcjach swoich jednostek, i wszystkie mają związek ze zdarzeniami drogowymi. Możemy tylko wyobrazić, jak wyglądałyby te statystki, gdybyśmy mieli tą „prawdziwą” zimę. Nie dajmy się zwieść wrażeniu, że brak śniegu i mrozów pozwala nam bardziej nonszalancką jazdę i możemy sobie pozwolić na mniejsza czujność podczas jazdy. Duże wahania temperatury powietrza, silne wiatry, lód na jezdni w miejscach zacienionych, stosunkowy krótki jeszcze dzień, to tylko niektóre z licznych czynników znacznie obniżających bezpieczeństwo na drodze.

Bart. / www.augustow.org

Wypadek drogowy na Drodze Wojewódzkiej 662.

10 lutego 2020 r. o godz. 07:47 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Augustowie otrzymało informację o wypadku drogowym na Drodze Wojewódzkiej nr 662 pomiędzy Augustowem i miejscowością Szczebra.

Ze wstępnych informacji wynikało, iż doszło do zderzenia czołowego 2 samochodów osobowych, w których są poszkodowane osoby. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowych zastano zderzenie 2 samochodów osobowych. W wyniku zderzenia jeden z pojazdów znajdował się w przydrożnym rowie , drugi pojazd ustawiony był na pasie drogowym. Po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, iż obaj kierowcy oraz pasażer jednego z pojazdów znajdują się w środku pojazdów – zachowane funkcje życiowe, pod wpływem zdarzenia. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca  zdarzenia, wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do osób uwięzionych w pojazdach, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy  oraz ewakuacji poszkodowanych wraz z przybyłymi Zespołami Ratownictwa Medycznego. Na czas prowadzonych działań Droga Wojewódzka 662  była całkowicie zablokowana. W akcji udział brały trzy zastępy z JRG Augustów oraz jednostka OSP Nowinka.

Tragiczny wypadek na Drodze Krajowej 8 msc. Kolnica.

10 lutego 2020 r. o godz. 15:53 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Augustowie otrzymało informację o wypadku drogowym na Drodze Krajowej nr 8 w pobliżu miejscowości Kolnica.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowych zastano samochód osobowy poza pasem drogi. Po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, iż w pojeździe znajduję się jedna osoba poszkodowana. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca  zdarzenia, wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych oraz sprzętu pneumatycznego. Po wykonaniu dostępu  poszkodowaną przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W wyniku zdarzenia kierująca samochodem osobowym poniosła śmierć na miejscu. Na czas prowadzonych działań Droga Krajowa była całkowicie zablokowana. W akcji trwającej 1 godzinę 23 minuty udział brały trzy zastępy z JRG Augustów oraz jednostka OSP Augustów – Lipowiec łącznie 15 ratowników.

Wypadek drogowy miejsc. Klonowo gm. Sztabin

Na drodze powiatowej w miejsc Klonowo doszło do tragicznego wypadku drogowego. Zgłoszenie do SK KP PSP w Augustowie wpłynęło przed godziną 3:00 w nocy 16 lutego. Po przybyciu JOP na miejsce zastano samochód osobowy VW Golf który uderzył w przydrożne drzewo. Wewnątrz pojazdu  znajdował się uwięziony kierowca który nie wykazywał funkcji życiowych. Po wydobyciu kierowcy przy pomocy narzędzi hydraulicznych lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Oświetlono i zabezpieczono teren wypadku na potrzeby działań Policji. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG Augustów i zastęp OSP Jaziewo.

Wypadek na Obwodnicy Augustowa

W dniu 21.02.2020 r. o godz. 18:34  do SK KP PSP w Augustowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku na Obwodnicy Augustowa na wysokości miejsc. Pruska Wielka. Doszło  tam do zderzenia samochodu osobowego VW Sharan z samochodem ciężarowym. Po przybyciu JOP  na miejsce zdarzenia zastano  uszkodzone pojazdy. Kierujący samochodem osobowym był uwięziony w pojeździe. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i uwolnieniu kierowcy przy pomocy narzędzi hydraulicznych . Poszkodowanego przekazano ZRM ,został on przewieziony do Szpitala w Augustowie Droga podczas działań była całkowicie zablokowana, Policja zorganizowała objazdy. W działaniach uczestniczyły dwa zastępy z  JRG Augustów i zastęp OSP Topiłówka.

augustow.straz.bialystok.pl