Dwa dni, 22 i 23 lutego odbywał się 12. Augustowski Zlot Morsów. Wiemy już, że tegoroczna edycja tego wydarzenia była rekordową w historii pod względem jej uczestników.

W augustowskiej rzece Netta, w czasie kąpieli głównej w niedzielę 23. lutego kąpało się ponad 200. miłośników zimowych kąpieli. Część z nich przyjechała do Augustowa po raz pierwszy. W niedzielę o godz. 13.00, we wspólnej kąpieli brały udział „foczki i morsy” z Białegostoku, Grajewa, Zambrowa, Uhowa, Siemiatycz, Ełku, Sejn, Lipska, Bielska Podlaskiego, Łap, Bisztynka. Najliczniej reprezentowany był Podlaski Klub Morsów, a jednego reprezentanta miała Topiłówka k. Augustowa.

W programie pierwszego dnia zlotu znalazła się kąpiel z pochodniami i bal morsów w kompleksie hotelowym Karmel. Drugi dzień rozpoczął się od wesołego korowodu. Z miejsca zakwaterowania morsy przeszły na Rynek Zygmunta Augusta, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie zlotu. W imieniu Burmistrza Miasta Augustowa dokonał tego Kierownik Wydział Spraw Społecznych i Administracyjnych Urzędu Miejskiego w Augustowie, Michał Kotarski. Z Rynku Z. Augusta wesoły korowód przemaszerował ulicą Mostową nad rzekę Netta, gdzie o 13.00 odbyła się główna atrakcja zlotu, czyli wspólna kąpiel ponad 200. „morsów i foczek”. Jako ciekawostkę podamy, że dzisiejszy rekordzista w zimnej wodzie przebywał 21 minut brrr.

Jak powiedziała na zakończenie zlotu prowadząca od lat to wydarzenie pani Irena Śniadkowska, organizatorzy zlotu w Augustowie mają ambitne plany dorównania największej imprezie tego typu w Polsce, czyli Międzynarodowemu Zlotowi Morsów w Mielnie. Pani Irena od lat sama zażywa zimowych kąpieli. Prawdopodobnie dlatego w jej prowadzeniu wyczuwa się, że czuje temat 🙂

https://www.facebook.com/augustow.org/videos/521187991869149/

Gospodarz Zlotu Morsów w Augustowie, Augustowski Klub Morsów przygotował uczestnikom i obserwatorom gorące posiłki, ognisko i szereg innych atrakcji. Wszystkim uczestnikom zlotu wręczone zostały dyplomy uczestnictwa w zlocie.

Bart.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z niedzielnej kąpieli TUTAJ >>>