Przykład firmy Photon i cukierni Słodko, założonych przez młodych, podlaskich przedsiębiorców, pokazuje, że nie trzeba wyjeżdżać ze swojego miasta, by odnieść sukces biznesowy. Ich historie prezentują filmy w kampanii edukacyjnej Cash Lajf Balans, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Celem działań jest zainspirowanie młodych ludzi do założenia własnej działalności gospodarczej.

Kampania edukacyjna Cash Lajf Balans wystartowała 12 października br. Jej celem jest zachęcenie młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, przede wszystkim z regionu Polski Wschodniej, do rozwoju własnych pasji i przekuwania ich w biznes. Ważnym elementem kampanii jest cykl filmów edukacyjnych, których bohaterami są autentyczni, młodzi przedsiębiorcy z Polski Wschodniej, m.in. Marcin Joka, twórca robota edukacyjnego Photon oraz Karolina Kuzioła-Sierosławskiej, właścicielka cukierni Słodko.

Jak zaprogramować się na sukces?

Marcin Joka i jego wspólnicy stworzyli Photona, czyli interaktywnego robota edukacyjnego. Urządzenie jest świetnym narzędziem dydaktycznym, z którego można korzystać zarówno w szkole, jak i w domu. Wzbudza ciekawość dzieci i młodzieży, motywuje do poznawania nowych technologii oraz zwiększa zainteresowanie naukami ścisłymi i programowaniem.

W filmie Marcin mówi o tym, jak powstał pomysł na jego biznes, jakie wyzwania musiał podjąć i jak przekuł marzenia w sukces. Młody przedsiębiorca opowiada, jak dzięki konsekwentnym działaniom, testom i konsultacjom z rodzicami i dziećmi dostosował robota do potrzeb nawet najbardziej wymagających odbiorców. Marcin opowiada o sposobie na zdobycie Funduszy Europejskich i pozyskanie inwestorów, co umożliwiło firmie działania na międzynarodową skalę.

Jaki jest przepis na sukces?

Karolina Kuzioł-Sierosławska zaczynała od pieczenia słodkości dla bliskich, a dziś z sukcesem prowadzi własną cukiernię Słodko w stolicy województwa podlaskiego. Jej historia pokazuje, że własny biznes można zacząć nawet od małych kroków, a motywacja i plan działania oraz możliwość korzystania z dostępnych środków na rozwój własnej firmy, mają duży wpływ na sukces. Na przykładzie Karoliny i jej cukierni Słodko, młodzi ludzie mogą dowiedzieć się: jak przygotować się do prowadzenia własnego biznesu, jak stopniowo go rozwijać oraz co decyduje o konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Cykl inspirujących obrazów z autentycznymi bohaterami

Każdy z ośmiu filmów stworzonych specjalnie na potrzeby kampanii ma charakter edukacyjny. Choć zostały utrzymane w lekkiej konwencji, dostosowanej do młodych odbiorców – poruszają poważne biznesowe zagadnienia. Często na przeszkodzie do własnego biznesu staje bowiem nie brak pomysłu, lecz strach przed nieznanym. Takie uczucia towarzyszyły również bohaterom filmów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i pokazują, na czym warto skupić się na początku biznesowej drogi.

Cash Lajf Balans to nie tylko filmy

Twórcy kampanii przygotowali także grę edukacyjną Cash Lajf Balans, którą można bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store. Gra to symulacja prowadzenia własnego biznesu, która pomaga przećwiczyć w praktyce wyzwania przedstawione w filmach. Pokazuje także, jak ważne jest zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym (work-life balance).

Na uczniów czekają także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Zadania konkursowe są publikowane co poniedziałek między 12 października a 2 listopada na stronie kampanii www.cashlajfbalans.pl. Uczniowie mogą brać udział w zabawie indywidualne lub zespołowo.

Na stronie kampanii umieszczono także gotowe scenariusze lekcji, które można pobrać bezpłatnie i wykorzystać na różnych zajęciach – od przedsiębiorczości, przez język polski i angielski, po informatykę. Zarówno podczas lekcji w klasie, jak i online.

Aby zapewnić szerokie dotarcie do młodzieży, do współpracy zaproszono znanych youtuberów – twórców kanału „Matura to Bzdura” oraz gamera GilathissNew. Ponadto powstały profile kampanii na Facebooku oraz Instagramie.

Kampanię na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje Fabryka Komunikacji Społecznej, która specjalizuje się w kampaniach o charakterze społecznym.

Patronem medialnym kampanii jest Miesięcznik Cogito.

Kampania jest współfinansowana z Funduszy Europejskich, z Programu Polska Wschodnia.

|cashlajfbalans.pl