Święci dani są nam po to, byśmy naśladowali ich w podążaniu za Chrystusem, jak również po to, byśmy mogli odwoływać się do nich w sprawach trudnych, prosząc o ich pomoc i wstawiennictwo do Boga.

Wielokrotnie świat był nawiedzany przez zarazy. Teraz przyszło i nam żyć w czasie epidemii. Myślę, że warto w tym szczególnym okresie, kiedy czujemy się zagubieni i wystraszeni przeżywaną sytuacją, przypomnieć sobie świętych, których orędownictwa szukali nasi przodkowie. Zestawiłam ich na podstawie wydawnictwa ks. Wacława Piszczka zatytułowanego „Patronowie zawodów, stanów, instytucji, stowarzyszeń wzywani w nieszczęściuˮ. Dodałam jedynie dwóch polskich świętych szczególnie w obecnym czasie polecanych przez duchownych: Andrzeja Bobolę i Stanisława Papczyńskiego oraz wyjątkowo mi bliską świętą − Gertrudę z Nivelles. Imiona niektórych patronów mogą być dla wielu mało znane bądź wcale nieznane, stąd dodaję do ich imion krótkie informacje na podstawie innych publikacji z mojej domowej biblioteczki, których zestawienie bibliograficzne zamieszczam na końcu tekstu.

Kapliczka św. Rocha, fot. K. Anuszkiewicz
Obraz Męczeństwo św. Wawrzyńca w Jaminach, fot. Tomasz Chilicki

W chorobach zakaźnych oraz w czasie zarazy wzywani byli święci: Antoni, Erazm, Franciszek Salezy, Genowefa, Kajetan z Thieny, Oswald, Roch, Rozalia z Palermo, Sebastian i Wawrzyniec. W sprawach, które wydają się ludziom beznadziejne, wznoszono i wznosi się wołanie o wstawiennictwo świętych: Judy Tadeusza, Rity/Ryty i Ekspedyta. W smutku, którego również wlewa w nasze dusze koronawirus, wzywany bywał św. Barnaba, a gdy organizm ludzki trawiła gorączka, również towarzyszy ona koronawirusowi, proszono o pomoc św. Gertrudę z Nivelles.

W czasie epidemii szczególnie służą nam pielęgniarki, pielęgniarze, położne (na szczęście dzieci rodzą się w każdym czasie, nawet w tym najtrudniejszym) lekarze, aptekarze i różni inni opiekunowie. Pamiętajmy o nich w swoich modlitwach prosząc o wstawiennictwo ich świętych patronów. Ks. Wacław Piszczek wymienia ich wielu. Najbardziej znani to św. Łukasz Ewangelista i św. Błażej oraz św. Agata − patronka pielęgniarek.

Św. Agata z kolumny w Liszkowie (Litwa), 2010, fot. J. Drozdowska
Św. Agata z kaplicy w Sejnach, 2009, fot. J. Drozdowska

Święci wzywani w chorobach zakaźnych i zarazach, smutku, gorączce i sytuacjach oraz sprawach trudnych i z punktu widzenia ludzi beznadziejnych:

św. Agata, dziewica i męczennica, Sycylijka żyjąca w III wieku, chroniąca w czasie pożaru, powodzi i zarazy. Patronka pielęgniarek;

św. Antoni Padewski, kapłan i doktor Kościoła żyjący na przełomie XII i XIII wieku. Z urodzenia Portugalczyk, zmarł w Padwie we Włoszech, ten, który ratuje nas w zagubieniu i odnajduje nam zagubione rzeczy;

św. Erazm, biskup i męczennik z Antiochii, zmarły na początku IV wieku;

św. Franciszek Salezy, Francuz, biskup i doktor Kościoła żyjący na przełomie XVI i XVII wieku;

św. Genowefa, Francuzka, związana z Paryżem dziewica żyjąca w V wieku, opiekunka chorych i ubogich;

św. Kajetan z Thieny, włoski kapłan żyjący na przełomie XV i XVI wieku, założyciel Zgromadzenia Kleryków Regularnych, którego członkowie pracowali w szpitalach i z ubogimi;

św. Oswald, król i męczennik żyjący w VII wieku na terenie obecnej Anglii;

św. Roch, Francuz żyjący w XIV wieku, oddany ubogim i chorym. Święty Roch w ikonografii przedstawiany jest z psem, który mu towarzyszył i pomagał w niedoli;

św. Rozalia z Palermo, rozmodlona Sycylijka, dziewica i pustelnica z XII wieku;

św. Sebastian; żołnierz i męczennik rzymski zmarły ok. 280 roku;

św. Wawrzyniec, młodzieniec, diakon i męczennik, przyjaciel i opiekun ubogich, orędownik dusz czyśćcowych, z pochodzenia Hiszpan, umęczony w 256 roku. Patron Rzymu oraz wielu zawodów, w tym archiwistów i bibliotekarzy. Zachęcam do zapoznania się z tekstem „O św. Wawrzyńcu (na okoliczność przypadającego w sierpniu święta)ˮ oraz zbiorkiem poświęconych jemu wierszy (w PDF) na stronie portalu Augustow.org

https://augustow.org/2019/o-sw-wawrzyncu-na-okolicznosc-przypadajacego-w-sierpniu-swieta/. Przygotowujemy poszerzoną publikację, która ma być wydana w br. nakładem Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego;

św. Barnaba, żyjący w I wieku apostoł i męczennik, Żyd urodzony na Cyprze, ten, który umie pocieszać każdego;

św. Gertruda z Nivelles, żyjąca w VII wieku belgijska zakonnica, ksieni klasztoru, kochająca modlitwę, księgi, wiedzę i kulturę, ubogich i ogrody. Wzywana do pomocy w gorączce. Uratowała klasztor i miasto Nivelles przed plagą mysz i szczurów. Uznawana za opiekunkę kotów;

św. Ekspedyt, męczennik, legionista rzymski, wzywany w sprawach trudnych i zarazem pilnych do rozwiązania;

św. Juda Tadeusz, żyjący w I wieku apostoł, orędownik w sprawach beznadziejnych;

św. Rita/Ryta, wdowa, Włoszka żyjąca na przełomie XIV i XV wieku, obdarzająca szczególną czcią Mękę Pańską, służąca pomocą w sprawach, z którymi sami sobie radzić nie możemy bądź nie umiemy.

Świętymi, których usilnie prosimy o wstawiennictwo u Boga w sprawie zatrzymania pandemii wywołanej koronawirusem są:

św. Andrzej Bobola, polski kapłan i męczennik żyjący w latach 1591- 1657, kaznodzieja, spowiednik, kapelan szpitala;

św. Stanisław Papczyński, polski kapłan i zakonnik żyjący w latach 1631- 1701, orędownik dusz czyścowych, szczególnie ufający Boskiej Opatrzności.

Oprac. Józefa Drozdowska; zdjęcia: Krzysztof Anuszkiewicz, kapliczka św. Rocha w Zaborku k. Janowa Lubelskiego (fot. 2016), Tomasz Chilicki, obraz „Męczeństwo św. Wawrzyńcaˮ w kościele w Jaminach (fot. 2020), Józefa Drozdowska, kaplica św. Agaty w Sejnach (fot. 2009) i kolumna ze św. Agatą w Liszkowie na Litwie (fot. 2010)

Wybór publikacji dotyczących wspomnianych świętych:

 1. Do Świętej Rity / wybór tekstów, oprac. Wydawnictwo JUT. Wyd. 2. Szczebrzeszyn 2018. ISBN 978-83-64402-03-6. – (Módlmy Się…).
 2. Mój święty patron / oprac. ks. Antoni Gorzandt. Wyd. 3 popr. i poszerz. Lublin 2003. ISBN 83-88615-81-5.
 3. Nowenna do św. Antoniego / ks. Tarsycjusz Sinka CM. Kraków 1992.
 4. Nowenna i litania do św. Stanisława Papczyńskiego / PROMIC − Wydawnictwo Księży Marianów. Warszawa 2016. ISBN 978-83-7502-604-7.
 5. Patron – atrybut – symbol / Urszula Janicka-Krzywda. Poznań 1993. ISBN 83-7014-203-6.
 6. Patronowie zawodów, stanów, instytucji, stowarzyszeń wzywani w nieszczęściu / ks. Wacław Piszczek CM. Kraków 2002. ISBN 83-7216-395-2.
 7. Święci i ich symbole / Jerzy Sobczak. Poznań 2000. ISBN 83-7015-522-7.
 8. Święci na każdy dzień / ks. Wincenty Zaleski SDB. Wyd. 3. Warszawa 1989.
 9. Św. Agata / ks. Tarsycjusz Sinka CM. Wyd. 3. Kraków [b.r. wyd.]. ISBN 978-83-7216-350-9. – (Twój Patron)
 10. Święty Graal odnaleziony. Prawdziwa historia Świętego Kielicha z Walencji / Janice Bennett. Przekład Grzegorz Grygiel. Dębogóra 2007. ISBN 978-83-88481-51-2.
 11. Św. Juda Tadeusz / ks. Józef Jachimczak CM. Kraków [b.r. wyd.]. ISBN 978-83-7216-493-3. – (Twój Patron).
 12. Święty Wawrzyniec / ks. Tarsycjusz Sinka CM. Kraków 2006. ISBN 83-7216-556-1. – (Twój Patron).
 13. Wspomnienie świętych na każdy dzień. Martyrologium / ks. Wacław Piszczek CM. Kraków, 2005. ISBN 83-7216-507-6.
 14. Żywoty świętych pańskich na każdy dzień / według kalendarza rzymskiego oprac. o. Hugo Hoever SOCist. Aneks. Polscy święci i błogosławieni. Wyd. 3 popr. i uzup. Olsztyn, 1999. ISBN 83-86503-89-0.

Strony internetowe:

 1. Nasi patroni. Św. Oswald z Nortumbrii http://nasipatroni.pl/sw-oswald-z-nortumbrii/ [dostęp 30.03.2020].
 2. Nasz patron [św. Roch] https://www.parafiajazgarzew.pl/dodatkowe-informacje-i-modlitwy [dostęp 30.03.2020].
 3. O św. Wawrzyńcu (na okoliczność przypadającego w sierpniu święta) https://augustow.org/2019/o-sw-wawrzyncu-na-okolicznosc-przypadajacego-w- sierpniu-swieta/ [dostęp 30.03.2020].
 4. Święty Wawrzyniec w tradycji ludowej − Przewodnik Katolicki www.przewodnik-katolicki.pl › Archiwum › Diecezja-Wloclawska [dostęp 30.03.2020].