Informacje o ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa publikowane są codziennie w mediach krajowych i regionalnych. Równie często kierowane są apele o korzystanie z wiarygodnych źródeł na ten temat. Większość stron internetowych ma specjalne miejsca przekierowujące do źródeł takich informacji.

Dużo niepewności i lęku wywołują informacje przekazywane za pośrednictwem popularnych komunikatorów społecznościowych m.in. Messenger, WhatsApp, Facebook, Skype. Te niezwykle przydatne w życiu prywatnym i zawodowym narzędzie, mogą być też przy nieodpowiedzialnym ich wykorzystaniu źródłem przekazu informacji nieprawdziwych, niepotwierdzonych lub własnych domniemań ich autora.

Tegoroczny okres przedświąteczny jest pod wieloma względami zdecydowanie inny od poprzednich. Dużo osób nie jest pewnych, czy może wybrać się do rodziny aby wspólnie spędzić Święta Wielkanocne? Jeżeli tak, to czy może pojechać własnym samochodem, a może autobusem lub pociągiem? Pytań pojawia się dużo więcej. Jedno otrzymaliśmy dziś od naszego czytelnik i chcielibyśmy do niego tutaj się odnieść.

– Jak to jest teraz z ilością pasażerów w prywatnym samochodzie? – Pyta czytelnik. – Słyszałem, że może jechać więcej niż 2. osoby, a teraz na moim (i tutaj nazwa komunikatora internetowe) przeczytałem, że jechali w czwórkę i dostali mandaty?

No właśnie, jak to jest z ilością pasażerów w samochodzie osobowym? Dwie osoby, czy więcej może nim się poruszać. Z informacji na serwisie RP wiedzieliśmy, że obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych, jednak słuchacz zasiał w ten sposób i naszą wątpliwość w posiada wiedzę. Tak to działa 🙁

O wyjaśnienie poprosiliśmy przedstawicielkę służb, które jakoby miały wystawić mandaty za jazdę samochodem, w którym było więcej niż 2 osoby, czyli st. post. Kingę Muczyńską oficera prasowego KPP w Augustowie. Potwierdziła ona, że obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych.

Augustowscy policjanci sprawdzają celowość podróży kierowców. W trakcie kontroli drogowych mundurowi zwracają szczególną uwagę, czy osoby stosują się do wprowadzonych nakazów bezpieczeństwa. Jednym z nich jest ograniczenie w przemieszczaniu się. Kontrolując pojazd policjant może zapytać pasażerów o cel podróży. Nie ma potrzeby aby to w jakiś sposób udokumentować, wystarczy deklaracja słowna. Chodzi o to, aby jazda samochodom nie była tylko formą spędzenia wolnego czasy, czy jazdą dla własnej przyjemności. Jeżeli kierowca nie potrafi uzasadnić celowości swojej podróży, to prawdopodobieństwo ukarania istnieje. Takie sytuacje się zdarzają

– powiedział Kinga Muczyńska.

Inna sprawa, to jak później ukarany kierowca przedstawi to gdzieś dalej. Czy zastał ukarany za poruszanie się z 3, 4. pasażerami, czy podczas kontroli zaistniały inne okoliczności skutkujące nałożeniem takiego mandatu. Ja nie znam sytuacji kiedy ukarano kierowcę, który uzasadnił celowość podroży, a w swoim samochodzie miał więcej niż dwóch pasażerów.

– dodała Kinga Muczyńska Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie.

W środę (10.04.) na naszej stronie publikowaliśmy artykuł pt. NIECODZIENNA SYTUACJA ZWIĄZANA Z EPIDEMIĄ. PYTANIA I ODPOWIEDZI. W artykule znajduję się link przekierowujący do strony www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi, na której znajdziecie Państwo odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań. Na pewno są tam takie, których szukacie w tym przedświątecznym okresie. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, zanim zaczniecie szukać ich w miejscach nie zawsze nastawionych na przekaz rzetelnych i sprawdzonych informacji.

My wybraliśmy i zamieszczamy niżej tylko kilka z nich.

|Bart.

Na czym polegają ograniczenia w przemieszczaniu się?

Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.

Przemieszczać się możesz w przypadku:

  • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób – jedynie rodziny są wyjęte spod tego ograniczenia i mogą poruszać się w większych grupach.

Ważne! 2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
  • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Czy w taksówce mogą jechać dwie osoby plus kierowca?Obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych.

Ile osób naraz może być w autobusie lub tramwaju?

W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Ograniczenie dotyczy przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże.

Nie będzie można także korzystać z rowerów miejskich.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę biegać?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Do kiedy obowiązują ograniczenia w przekraczaniu polskiej granicy?

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) będzie przedłużona do 3 maja 2020 r. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Jak wygląda wjazd do i wyjazd z Polski dla osób zatrudnionych w państwach sąsiadujących? 

Każda osoba przekraczająca granicę RP, która pracuje w państwie sąsiadującym przyjeżdżając do Polski musi liczyć się z obowiązkiem odbycia 14-dniowej obowiązkowej kwarantanny, a jej naruszenie podlega karze finansowej do 30 000 zł. Osoby przekraczające granicę Polski będą mogły zgłosić się do właściwego inspektora sanitarnego o wydanie zaświadczenia o odbywaniu kwarantanny (na potrzeby pracodawcy).

Jestem za granicą. Czy mogę wrócić do Polski?

Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju. Do kraju wpuszczone zostaną też samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Przyjeżdżam do Polski na kilka dni (np. pogrzeb), a potem wracam za granicę. Czy dotyczy mnie obowiązek kwarantanny?

Tak, co do zasady każda osoba przekraczająca polską granicę jest zobowiązana poddać się 14-dniowej kwarantannie. Zgodnie jednak z rozporządzeniem MZ wprowadzającym w Polsce stan epidemii, właściwy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, może skrócić kwarantannę lub z niej zwolnić (§ 2 pkt 8). W związku z tym zalecamy kontakt z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną.