Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego charakteryzującym się zadumą nad męką i śmiercią Chrystusa, skupieniem, powagą, wzmożoną pobożnością i gorliwością praktyk religijnych.

Wielki Piątek rokrocznie przypada na przełomie marca i kwietnia. Data drugiego dnia Triduum Paschalnego jest ruchoma, dlatego może wypadać w różnych terminach – zawsze jednak na dwa dni przed Wielkanocą.
Jest to jeden z dwóch dni w roku (drugim jest Popielec), w których obowiązuje post ścisły polegający na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu liczby posiłków.

W Wielki Piątek w kościołach katolickich odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej, często przed Liturgią Męki Pańskiej. W rzymskim Koloseum droga krzyżowa odprawiana jest pod przewodnictwem papieża, który tradycyjnie podczas niej niesie drewniany krzyż. W tym roku, ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi na całym świece ograniczeniami w poruszaniu się i komunikowaniu, obchody tego dnia będą dostosowane do obowiązujących wymogów pod tym względem.

Wierni mają w tym roku oddać cześć krzyżowi nie przez ucałowanie, a przyklęknięcie. Metropolita białostocki zachęca, by wierni, którzy nie będą mogli wziąć udziału w Liturgii Męki Pańskiej wysłuchali transmisji nabożeństwa, a adorację przygotowali w swoim domu.

Polskie Radio Białystok o godzinie 15:00 będzie transmitować Liturgię Męki Pańskiej z białostockiej katedry. Nabożeństwu przewodniczyć ma bp Henryk Ciereszko.

Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek jest dla katolików jedynym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, która umożliwia wiernym przyjęcie Komunii Świętej. Wielkopiątkowa liturgia jako pamiątka zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, charakteryzuje się zwyczajem używania szat liturgicznych w kolorze czerwonym symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu, brakiem instrumentów muzycznych i dzwonków (w ich miejsce stosowane są drewniane kołatki), jak również nie ma pieśni na wejście.

Na początku liturgii w chwili ciszy i skupienia celebrans leży krzyżem przed ołtarzem, a wokół niego zgromadzeni wierni klęczą. Po modlitwie wstępnej następuje Liturgia Słowa Bożego, w której skład wchodzą dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna oraz wierni składają pocałunek na figurze Jezusa zawieszonej na krzyżu. Po niej następuje Komunia Święta, a po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji — symbolizującej Grób Pański. W wielu kościołach rozpoczyna się wówczas całonocna adoracja przy Grobie Pańskim, podczas której śpiewane są Gorzkie Żale i trwa czuwanie.

|Bart. – źródło: kalendarzswiat.pl / PRB