To zachęta do noszenia elementów odblaskowych nie tylko po zmroku. W czwartek (01.10) obchodzimy Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.

Ich noszenie poprawia bezpieczeństwo pieszych, bo są bardziej widoczni na drodze – mówi starszy aspirant Aneta Łukowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego było jak najmniej, w związku z tym widoczność na drodze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest bardzo ważna. Pamiętajmy o tym, że przed nami ciężkie miesiące jesienno-zimowe i pieszy powinien mieć na sobie elementy odblaskowe tak umieszczone, żeby inni uczestnicy ruchu drogowego byli w stanie je zauważyć

– mówi starszy aspirant Aneta Łukowska.

W Polsce jest obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Jednak policjanci zachęcają do noszenia ich także w mieście. Starszy aspirant Aneta Łukowska dodaje, że dzięki temu kierowca szybciej dostrzeże pieszych.

Warto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu

– wyjaśnia Aneta Łukowska.

Pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

| red: mag

autor: Wojciech Szubzda / radio.bialystok.pl