Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Wczoraj kolejne osoby powiadomiły funkcjonariuszy o przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywali się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracali się z pilną prośbą o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradli konto. Przypominamy, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Tylko wczoraj suwalscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwie metodą „na BLIK”. Jedna z mieszkanek Suwałk poinformowała policjantów, że ktoś włamał się na jej konto, na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod nią, skontaktował się poprzez Messenger’a z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. W ten sposób oszust doprowadził mieszkankę Augustowa do utraty tysiąca złotych. Kobieta przekonana, że pisze z dobrze znaną sobie osobą, zareagowała na prośbę i przekazała, jak ją proszono, kod BLIK. Miał posłużyć do wypłaty pożyczonych pieniędzy. 1000 złotych zostało natychmiast wypłacone z bankomatu na drugim końcu Polski. Pieniądze nie zostały jednak podjęte przez jej znajomą, a przez przestępcę, który podstępem uzyskał dostęp do konta Facebook. W drugim przypadku nie doszło do przekazania kodu i wypłaty pieniędzy.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

suwalki.policja.gov.pl