Dn. 8 marca 2020 r. w Warszawie odbyły się Eliminacje Regionalne 29 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Odyseja Umysłu- krajowego etapu międzynarodowego konkursu edukacyjnego Odyssey of the Mind, nad którym patronat sprawują Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Burmistrz Dzielnicy Warszawa-Bemowo. W tym roku do Eliminacji Regionalnych w Warszawie, a jest to jedno z sześciu miejsc, w których odbywają się zawody, przystąpiło prawie 100 drużyn z województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Dwie drużyny z naszego miasta, reprezentujące dwa różne członkostwa, a trenowane przez jedną osobę, p.Beatę Tomaszewską, zakwalifikowały się do Finału Ogólnopolskiego, który odbywać się będzie w dn.4-5 kwietnia w Gdyni.

Odyseusze jednej z drużyn pracują ze sobą już 4 rok i reprezentują Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne, choć swoją przygodę z programem Odyseja Umysłu rozpoczęli jako uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków. Dziś najstarszy reprezentant drużyny ma już 18 lat, ale na tym właśnie polega fenomen tego programu, że trudno się od niego uwolnić. Zespół (grupa wiekowa III) w składzie: Joanna Żytkowska, Paulina Zamojska, Jakub Szmidt, Patryk Karpiński, Franciszek Olszewski i Mikołaj Walulik w tym roku zmierzył się z Problemem 5: Nonsensy z sensem, czyli przygotował spektakl o tym, jak nowym sformułowaniom, które w swojej dosłownej wersji nie niosą żadnego przekazu, można nadać właściwą treść. Natomiast drużyna reprezentująca grupę wiekową II ze Szkoły Podstawowej nr 2 im.Zygmunta Augusta w składzie:Hania Chodorska, Weronika Citkowska, Dominika Kolęda, Marta Mojsiewicz, Natalia Podhajska, Milena Wysocka oraz Aleksandra Grochowska (niestety nie mogła pojechać z nami na konkurs z powodu choroby), którą od ponad dwóch lat mam przyjemność trenować, wybrała Problem 3: Perspektywa detektywa, w którym oryginalna postać Detektywa poznaje „prawdę” kryjącą się za jedną z niewyjaśnionych tajemnic w dziejach ludzkości. Ponadto podczas konkursu Odyseusze musieli zmierzyć się z tzw. spontanem, czyli zadaniem, którego treść poznali dopiero na miejscu podczas eliminacji.

Czym jest Odyseja Umysłu?

To międzynarodowy program edukacyjny, który ma formę konkursu, do którego co roku przystępuje kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Drużyny reprezentujące cztery grupy wiekowe biorą najpierw udział w Eliminacjach Regionalnych (w Polsce jest to 6 miast: Wrocław, Warszawa, Poznań, Łódź, Katowice, Gdańsk) i mają szansę awansować do Finału Ogólnopolskiego. Laureaci I miejsca mogą reprezentować nasz kraj na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych, natomiast zdobywcy II miejsca- biorą udział w Euro Festiwalu.

Jak pracuje drużyna?

Drużyna wybiera jeden z Problemów Długoterminowych (zadanie), po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują Problem i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację, którą przedstawiają sędziom. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym, którego treść poznaje dopiero na miejscu.

Jakie korzyści przynosi program?

Uczestnicy Odysei Umysłu w oparciu o własne działanie i doświadczenia kształtują kompetencje intelektualne, akademickie, społeczne i liderskie – bardzo pożądane w nauce szkolnej, rozwoju zainteresowań i przyszłej pracy zawodowej.

Rozwiązując złożone zadania konkursowe – młodzi ludzie uczą się krytycznie analizować informacje celem identyfikacji faktycznych ograniczeń i sedna problemu. Realizując interdyscyplinarne projekty – muszą zdobywać i łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a przede wszystkim stosować ją w praktyce.

Działając w grupie osób o wspólnym celu, a różnych osobowościach – Odyseusze uczą się szacunku i zaufania do ludzi o odmiennych poglądach i temperamentach. Widząc, że drużyna osiąga więcej, kiedy wykorzysta talenty oraz zainteresowania wszystkich uczestników – doceniają pracę zespołową i chętniej współdziałają z innymi.

Pracując bez podpowiedzi i sugestii ze strony dorosłych – dzieciaki czują się odpowiedzialne za swoje decyzje i dumne z własnych osiągnięć. Szukając nowatorskich pomysłów – uczą się eksperymentować i świadomie podejmować ryzyko; przekonują się, że błąd to nie porażka, a źródło wniosków na przyszłość.

Chcąc jak najlepiej wypaść na konkursie – uczestnicy pokonują lenistwo i ćwiczą konsekwencję, przełamują zahamowania i odkrywają swoje możliwości. Współzawodnicząc z innymi – uczą się dbać o szczegóły i nie poddawać przy niepowodzeniach, konstruktywnie kierować emocjami i grać fair.

Korzyści z udziału w programie są uniwersalne, bo Odyseusze rozwijają postawy iumiejętności na całe życie, wszyscy stają się bardziej niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie. Dlatego w Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą!

Opracowanie: B.Tomaszewska