Dwa dni po premierze swojego nowego spektaklu, „Sekretu Misia Gagatka” w reż. Pawła Leszkowicza, Teatr Pneumatyczny pojechał z produkcją na VII Ogólnopolski Festiwal Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha”. Między 2 a 4 października w Bielsku Podlaskim spotkały się zespoły m.in. z Warszawy, Gdyni, Gliwic. Była to okazja do obejrzenia wspaniałych spektakli oraz po prostu wymiany doświadczeń. Uczestnicy festiwalu byli oceniani przez profesjonalne jury w składzie: Ewa Błachnio, Marcin Januszkiewicz, Konrad Szczebiot.

Augustowscy twórcy wrócili z Bielska Podlaskiego z nagrodami! „Pneumatyczni” za „Sekret Misia Gagatka” zgarnęli:

– Nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Anna Gajdzińska)

– Wyróżnienie za kostiumy

Ponadto, grupa otrzymała Nagrodę „z *upy” SEX DRUGS & ROCK’N’ROLL za najbardziej imprezową ekipę festiwalu, co, jak mówi Paweł Leszkowicz, cieszy zwłaszcza z punktu widzenia integracji grupy.

Scenariusz na podstawie „The Sound of Murder” Williama Fairchilda

REŻYSERIA: Paweł Leszkowicz

MUZYKA: Mateusz Wróbel

SCENOGRAFIA: Izabela Cembor, Renata Rybsztat

CHARAKTERYZACJA: Agnieszka Gromkowska

INSPICJENCI: Katarzyna Prokop, Mateusz Olszewski

OBSADA:

AnnaAnna Gajdzińska

CharlesAdam Granacki

 PeterKarol Prymaka / Paweł Leszkowicz

Panna ForbesAleksandra Masiejczyk / Monika Dobrowolska

KomisarzKarolina Wiszyńska

PosterunkowySzymon Jaworowski / Konrad Milanowski

***

Wypowiedzi po festiwalu twórców spektaklu:

Szymon Jaworowski: „Niesamowite spotkanie ludzi dzielących wspólną pasję. Możliwość spojrzenia na Teatr z różnych perspektyw. Szansa na wymianę doświadczeń, podpatrzenia warsztatu, ale też po prostu poznania się i nawiązania przyjacielskich relacji między artystami-amatorami. Chociaż, jak słusznie zauważył jeden z jurorów konkursu, mylnym może być dzielenie aktorów na tych zawodowych i amatorów. Dla nas wszystkich Teatr to coś więcej niż tylko wychodzenie na scenę i udawanie kogoś innego. To radość sama w sobie, a dla niektórych też sposób na przełamanie własnych ograniczeń. Teatr to życie, a dzięki festiwalom stać się ono może barwniejsze”.

Konrad Milanowski: „Wyjątkowa okazja do poznania wspaniałych osób z całej Polski, które łączy wspólna pasja, nie tylko jako potencjalnych aktorów, ale jako zwyczajnych ludzi, szansa na nawiązanie znajomości. Możliwość uzyskania cennych uwag i podpowiedzi, które mogą pomóc w dalszym doskonaleniu warsztatu scenicznego. Trzy dni w niezapomnianym, pozbawionym poczucia rywalizacji klimacie, pełnych otwartości relacji i dobrej zabawy. Teatr łączy a podobne spotkania pozwalają dodatkowo zachować ciepłe wspomnienia i zmobilizować do dalszej pracy by za jakiś czas, na tym, czy innym festiwalu, spotkać się znowu”.

***

Komedia kryminalna. Apodyktyczny i bezwzględny pisarz książek dla dzieci, Charles Norbery, nie chce zgodzić się na rozwód ze swoją, zakochaną w miejscowym amancie, żoną. Odmawiając, zdaje się jednak nie mieć świadomości, iż bujna wyobraźnia i umiejętność tworzenia intryg są cechami, które, poza nim samym, mogą posiadać również wyjęci z harlequinów i latynoskich telenowel zdesperowani kochankowie… Wszystko wskazuje na to, że opisywany przez Charlesa Miś Gagatek stanie się więc niemym świadkiem zbrodni.

(i)