Do tej placówki z całego województwa podlaskiego kierowani będą wszyscy chorzy wymagający pomocy medycznej, dodatkowo zarażeni koronawirusem lub podejrzani o to. Negatywnie decyzję władz, która pozbawiła miasto i subregion jedynego specjalistycznego szpitala, oceniają m.in. miejscy radni, niektórzy parlamentarzyści i mieszkańcy Łomży.

Decyzja ministra zdrowia jest jednak wiążąca i przez dwa ostatnie dni szpital się do tego przygotowywał – część pacjentów przeniesiono do innych szpitali, część wypisano do domów.

Największa grupa pacjentów z Łomży trafiła prawdopodobnie do szpitali białostockich. Położony znacznie bliżej, ale w województwie mazowieckim, szpital w Ostrołęce nie przyjmował pacjentów, ponieważ – jak mówi jego dyrektor – w najbliższych dniach także ma zostać przekształcony w szpital zakaźny.

We wtorek (17.03) w południe odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Łomży (Podlaskie) ws. sytuacji szpitala wojewódzkiego w tym mieście, który został przekształcony w zakaźny do opieki nad pacjentami z koronawirusem. Dziś protestowali przeciwko temu mieszkańcy i personel szpitala.

O zwołanie nadzwyczajnej sesji zawnioskowała w poniedziałek grupa radnych. Władze Łomży chcą na niej wysłuchać wyjaśnień władz województwa podlaskiego: wojewody i marszałka, dlaczego to właśnie szpital w Łomży wyznaczono na tzw. jednoimienny, zakaźny. W Polsce powstała sieć 19 takich szpitali.

Komunikat dotyczący wizyt w poradniach specjalistycznych Szpitala Wojewódzkiego w Łomży od dnia 16 marca 2020 r.

16.03.2020

W związku z organizacją sieci szpitali jednoimiennych, zakaźnych na potrzeby leczenia osób zakażonych koronawirusem – ograniczeniu ulega praca poradni specjalistycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

Jednocześnie przypominamy, że  w przypadku pacjentów kontynuujących leczenie w poradniach specjalistycznych w Szpitalu Wojewódzkim w  Łomży możliwe są teleporady, w wyniku których pacjent powinien otrzymać e-receptę, e-zwolnienie lub poradę medyczną.

Informacje na temat, gdzie można umówić nowy termin wizyty udzielają pracownicy Delegatury Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego w Łomży przy al. Piłsudskiego 11a, pod nr tel. 86 216 8840, 86 218 88 45, w Białymstoku w siedzibie Podlaskiego Oddziału NFZ na ulicy Pałacowej 3, pod numerem tel. 85 745 95 00

Pacjenci oczekujący na wizytę pierwszorazową powinni zgłaszać się do najbliższych poradni specjalistycznych – wykaz TUTAJ >>>

|źródło: nfz-bialystok.pl, radio.bialystok.pl

fot. Paweł Wądołowski