W mediach na terenie całego kraju coraz częściej pojawiają się informacje o działaniach oszustów wykorzystujących sytuację związaną z epidemią koronawirusa (COVID-19). Ten trudny do przetrwania dla wszystkich okres okazuje się być kolejną okazją do wzbogacenia dla wszelkiej maści cwaniaków. Lęk o dobro naszych bliskich i nas samych sprawia, że łatwo w takich sytuacjach stracić czujność i stać się ofiarą ich działań.

Straż miejska w Kędzierzynie-Koźlu otrzymała sygnały, że pojawiły się próby wyłudzenia pieniędzy od starszych mieszkańców. Odbierają oni telefony z ofertą zrobienia zakupów od osób podszywających się pod ich funkcjonariuszy. O przysługę warto poprosić członków rodziny, sąsiadów czy osoby zaufane. Nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym!

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi poinformowała, że w sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa, czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Nie dajmy się zwieść! Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy Policję.

Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed fałszywymi ogłoszeniami i SMS-ami nakłaniającymi klientów banków do dokonywania transakcji finansowych wykorzystującymi nasz strach i niewiedzę. Ostatnio zgłaszanych jest bardzo dużo przypadków fałszywych SMS informujących np. o przejęciu przez państwo pieniędzy z kont bankowych lub opłatach za szczepienie przeciwko koronawirusowi. Wszystkie zawierają linki do stron, których POD ŻADNYM POZOREM nie należy otwierać!

Oszuści podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne.

Inna formą oszustw jest proponowanie usług mających na celu zabezpieczenie nas przed działaniem koronawirusa. Radio5 na swojej stronie zamieściło ostrzeżenie burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. W ostatnim czasie miały pojawić się osoby, które odwiedzały domy, żeby przeprowadzić odpłatnie „profilaktyczną dezynfekcję”. Takich praktyk nie stosują żadne służby państwowe ani samorządowe. Burmistrz Iwaszkiewicz apeluje na swoim Facebook’u, aby na takie podejrzane zachowania uwrażliwić szczególnie seniorów, a każdy przypadek oszustwa zgłaszać na Policję.

Poprosiliśmy dziś o informację, czy podobne przypadki miały już miejsce na terenie powiatu augustowskiego? Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie st. post. Kinga Muczyńska poinformowała nas, że do dnia dzisiejszego, do KPP w Augustowie nie wpłynęło żadne zgłoszenie o działaniach oszustów wykorzystujących sytuację związaną z epidemią koronawirusa (COVID-19)

|Bart.