We wtorek, 10. marca 2020 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im Emila Młynarskiego w Augustowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i stypendiów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury oraz stypendiów sportowych.

Otwarcia tego uroczystego wieczoru dokonał Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk. Po krótkim nakreśleniu przez burmistrza idei wręczonych wyróżnień odbyło się wręczenie nagród. Uroczystość uświetniły występy artystyczne przygotowane specjalnie na tą okazję.

NAGRODĘ ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ otrzymała pani Bożena Bendig.

Rodowita augustowianka, która od ponad 30 lat działa na rzecz rozwoju kultury Augustowszczyzny, animatorka kultury i nauczycielka jez. polskiego – profesor oświaty. Od 1988 r. prowadzi teatr „Res Humanae”. Opracowała i wyreżyserowała ponad 100 scenariuszy o różnej tematyce i formie, docenianych i wielokrotnie nagradzanych na konkursach i przeglądach spektakli teatralnych. Od lat współpracuje z APK i innymi podmiotami zajmującymi się działalnością artystyczną. Inicjatorka i organizatorka wielu imprez artystycznych.

Kolejna NAGRODA W KATEGORII WYBITNE OSIĄGNIĘCIA NA RZECZ KULTURY, JEJ ROZWIJANIE, UPOWSZECHNIANIE I OCHRONĘ powędrował do Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich oddziału w Augustowie za pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży oraz tworzenie właściwych warunków funkcjonowania bibliotek szkolnych.

Istnieje od grudnia 2015 r., a tworzą je nauczyciele bibliotekarze ze szkół podstawowych w Augustowie, Nowince, Jabłońskich oraz ZSS w Lipsku. W 2019 r. zorganizowało, dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, 15 spotkań autorskich dla 720 uczniów z 8 szkół podstawowych Augustowa i powiatu oraz kilkanaście imprez czytelniczych dla uczniów ośmiu szkół. Dzięki staraniom towarzystwa w 2019 roku zakończono remonty i wyposażono w meble i sprzęt biblioteki w szkołach podstawowych numer 2 i 4 w Augustowie.

Stawkę NAGRÓD ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA NA RZECZ KULTURY, JEJ ROZWIJANIE, UPOWSZECHNIANIE I OCHRONĘ zamknął Bartosz Świerkowski, pomysłodawca i prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego „K1NOCHŁON”.

Miłośnik filmu i muzyki, animator kultury i sztuki filmowej, pracuje w APK i kinie Iskra, dwukrotnie nominowany do nagrody Osobowość Roku w kategorii Kultura za swoja szeroką działalność. Dzięki jego pasji i ciężkiej pracy Klub otrzymał dwukrotnie (w roku 2015 i 2019) prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla Najlepszego Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Polsce.

W dalszej kolejności odbyło się wręczenie stypendiów osobom wykazującym się wyjątkową aktywnością twórczą, reprezentującym wysoki poziom artystyczny i szczególnie utalentowanym w oparciu o osiągnięte wyniki w jednej z dziedzin: sztuki plastyczne, teatr i sztuka estradowa, muzyka i śpiew, taniec, literatura, film, fotografia, organizacja przedsięwzięć kulturalnych na terenie miasta Augustowa, upowszechnianie kultury lub opieka nad zabytkami.

ROCZNE STYPENDIA ARTYSTYCZNE W KATEGORII DO 26 LAT OTRZYMALI: Weronika Sobolewska, Bartosz Gajewicz i Szymon Świątkowski.

Weronika Sobolewska – Uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. Szkołę Muzyczną w Augustowie ukończyła z wyróżnieniem. Od najmłodszych łat doskonali swoje umiejętności podczas licznych warsztatów. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Tematem stypendium jest opracowanie nowych utworów.

Bartosz Gajewicz – Muzyk rockowy, perkusista, przedstawicie! zespołu The Boars Band, którzy występujące różnych regionach Polski promując miasto, podkreślając swoje augustowskie korzenie. Zespół w składzie – Bartosz Gajewicz (perkusja), Tomasz Kopecki (wokal, gitara elektryczna), Wojciech Łabacz (gitara elektryczna) i Sebastian Szyperek (gitara basowa) jest laureatem Rockowań 2019. Dotychczas nagrali 4 utwory, które usłyszeć można na antenie podlaskich rozgłośni radiowych. Koncertują w Augustowie i Suwałkach chętnie angażując się w działalność charytatywną.

Tematem stypendium jest debiutancka płyta.

Szymon Świątkowski– Uczeń Sportowego Klubu Tańca „Promenada”. Ma na swoim koncie udział w ponad 50 ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach tańca towarzyskiego, konkursach i pokazach. Obecnie trenuje w parze z Zuzanną Kruszniewską. Dzięki pracowitości, pilności i poświęceniu wspólnie z partnerką wywalczyli m.in. tytuł mistrza województwa podlaskiego w tańcach standardowych.

Tematem stypendium jest doskonalenie umiejętności tanecznych w Klubie Promenada.

NAGRODY ZA OSIĄGNIĘTE WYNIKI SPORTOWE W ROKU 2019 OTRZYMALI:

Łukasz Barszczewskiz Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA – kajakarstwo klasyczne, zdobywca I miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów

Kamil Borysewicz także z Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA – narciarstwo wodne, laureat I miejsca na Mistrzostwach Europy.

Igor Domaszewski, kolejny zawodnik Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA – także narciarstwo wodne, zdobywca I miejsca na Mistrzostwach Polski.

Wychowanek Uczniowskiego Klubu Sportowego TECHNIK Szymon Łazarski; laureat III miejsca na Halowych Mistrzostwach Polski – dyscyplina: pchnięcie kulą.

Grzegorz Trochimzawodnik Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA, kajakarstwo klasyczne – II miejsce na Długodystansowych Mistrzostwach Polski

Mikołaj Walulik z Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA – kajakarstwo klasyczne, zdobywca I miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów

Za szczególne osiągnięcia swoich wychowanków nagrody otrzymali trenerzy Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA: Jerzy Grąbczewski, wieloletni trener kajakarstwa klasycznego, Maciej Piotr Krzywińskidoświadczony trener narciarstwa wodnego oraz Adam Wysocki zawodnik i trener kajakarstwa klasycznego.

STYPENDYŚCI W KATEGORII POWYŻEJ 26 LAT: Zofia Piłasiewicz, Paweł Leszkowicz i Tomasz Sieczkowski.

Zofia Piłasiewicz – Psycholog, podróżniczka, fotograf, autorka książek: „Gruzja w pół drogi”, „Podróż” i „Syberyjski sen – opowieść bezdroża” oraz licznych artykułów w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Laureatka wielu konkursów literackich oraz konkursu KOLOS – Gdynia 2005 za zdjęciową relację z podróży rzekami Syberii.

Tematem stypendium jest tomik poetycki o roboczym tytule „Światy”

Paweł Leszkowicz – Założył i prowadzi od stycznia 2018 r. przy APK grupę teatralną Teatr Pneumatyczny. Tu prowadzi zajęcia teatralne i organizuje występy grupy. Do tej pory Teatr pneumatyczny wystawił sztuki: „Jezioro” wg „Mewy” Czechowa w 2018, „Marianna” oraz „Osaczenie” w 2019 oraz „Bogini niezgody ”, która swoją premierę miała w styczniu 2020. Teatr chętnie angażuje się w życie kulturalne Augustowszczyzny, współpracuje z teatrem Res Humanae oraz Teatrem Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego.

Tematem stypendium jest spektakl teatralny.

Tomasz Sieczkowski – Autor tomiku poetyckiego „Wierszyki bez muzyki w tle” wydanej w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, gdzie współtworzył Klub Literacki. Na koncie ma również publikację esejów „Samarytanka i woda życia” oraz „Liryki lozańskie – nowa interpretacja”. Pracował przy organizacji „Augustowskich wieczorów z balladą”, a w latach 80′ XX wieku stworzył „ Wystawę indywidualnej poezji” pokazaną m.in. podczas Warszawskiej Jesieni Poezji w 1984 r.

Tematem stypendium jest napisanie komediodramatu i innych prac

STYPENDIA SPORTOWE ODEBRALI:

Łukasz Barszczewski z Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA – kajakarstwo klasyczne, zdobywca I miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów

Kamil Borysewicz także z Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA – narciarstwo wodne, laureat I miejsca na Mistrzostwach Europy.

Igor Domaszewski, kolejny zawodnik Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA – także narciarstwo wodne, zdobywca I miejsca na Mistrzostwach Polski.

Wychowanek Uczniowskiego Klubu Sportowego TECHNIK Szymon Łazarski; zdobywca III miejsca na Halowych Mistrzostwach Polski – dyscyplina: pchnięcie kulą.

Mikołaj Walulik z Augustowskiego Klubu Sportowego SPARTA – kajakarstwo klasyczne, zdobywca I miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów

Na scenie zobaczyliśmy Natalię Kossobudzką, która zaśpiewała piosenkę pn. „Małe skrzydła” i wysłuchaliśmy muzyki fortepianowej. Natalia Bujnowska zagrała „Polkę” Miłosza Magina natomiast Julia Sturgulewska „Nokturn cis – moll” Fryderyka Chopina.

Uroczystość poprowadziła Alicja Bajkowska z Augustowskich Placówek Kultury.

Nagrodzonym osobom i podmiotom życzymy, abyście nie ustawali w dążeniu do doskonalenia swoich talentów.

(AB) www.augustow.org

Pełna fotorelacja z wydarzenia na naszym profilu Fb TUTAJ >>>